Analizy

#WykresDnia: 1600 procent wzrostu

Akcje Plug Power wzrosły o ponad 1600 proc. w ciągu jednego roku, podczas gdy Tesla zyskała „tylko” 680 proc.
Foto: materiały prasowe
Foto: pbs.twimg.com

Plug Power Inc. to amerykańska firma zajmująca się rozwojem systemów wodorowych ogniw paliwowych, które zastępują konwencjonalne baterie w sprzęcie i pojazdach zasilanych energią elektryczną. Akcje koncernu... rosną jak zwykle. Po zeszłorocznych niestosownych wzrostach rynkowych, zaledwie dwa tygodnie do 2021 r., już wzrosły aż o 111 proc. Stało się tak po tym, jak koncern ogłosił nowe partnerstwo, aby dodać do rozszerzającej się listy współpracy. Firma podpisała protokół ustaleń (Memorandum of Understanding) z Grupą Renault w celu wspólnego rozwoju kilku typów pojazdów i infrastruktury w UE. Obejmują one lekki komercyjny, taksówkowy i komercyjny transport osób oraz wodorowe rozwiązania pod klucz, a joint venture 50/50 ma wystartować w pierwszej połowie 2021 roku.

Colin Rusch, analityk Oppenheimer cytowany przez Yahoo Finance uważa, że ? ostatnia transakcja dodatkowo wzmacnia pozycję PLUG w branży wodoru. „Po ogłoszeniu przez Plug kolejnego strategicznego partnerstwa wierzymy, że firma szybko stała się firmą globalną obsługującą trzy kontynenty i pozycjonującą się jako kluczowy czynnik umożliwiający gospodarkę wodorową" - powiedział. „Współpracując z Renault Plug jest teraz partnerem nr 2 w Europie w zakresie lekkich samochodów dostawczych. Zwracamy również uwagę na pozycję własnościową Renault w Nissanie i Mitsubishi jako potencjalną drogę dla Plug do rozszerzenia swoich możliwości w zakresie pojazdów ". Rusch przewiduje, że pierwsza dostawa pojazdów rozpocznie się pod koniec tego roku lub na początku 2022 r., a „celem będzie osiągnięcie nawet 500 tys. pojazdów do 2030 r.". Działalność Plug rozszerzyła się i obejmuje większość typów pojazdów, a Rusch zauważa, że ??ciężarówki klasy 8 pozostają jednym obszarem transportu, w którym PLUG nie ma teraz „znaczącej ekspozycji". „Nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby firma celowała w ten segment dzięki kolejnej współpracy" - podsumował analityk.

Klasyfikacje ciężarówek są zwykle oparte na maksymalnej masie załadowanej ciężarówki, zwykle na podstawie oceny całkowitej masy pojazdu (DMC), a czasem również masy całkowitej przyczepy (GTWR) i mogą się różnić w zależności od jurysdykcji. Klasa 8 to ciężkie pojazdy, o ładowności 33,001 funtów (14,969 kg) i więcej.

Po tej wiadomości Rusch podtrzymał rekomendację kupuj dla akcji Plug. Analityk Amit Dayal z H.C. Wainwright utrzymał rekomendację kupuj i podniósł cenę docelową z 60 do 85 dolarów. Jego zdaniem spółka podpisała umowę z Renault aby osiągnąć 30-proc. udział w rynku lekkich samochodów dostawczych zasilanych ogniwami paliwowymi w Europie. Partnerstwo jest napędzane przez sprzyjające otoczenie regulacyjne dla przyjęcia innych niż silniki spalinowe w Europie, powiedział. Dochód w wysokości około 10 milionów dolarów zmaterializuje się z przedsięwzięcia już w 2022 roku, a bardziej znacząca wzrost nastąpi do 2024 roku, powiedział Dayal.

H.C. Wainwright podniósł swoje szacunki przychodów netto i EBIT za 2024 r. z odpowiednio 1,7 mld USD i 347,9 mln USD do 1,9 mld USD i 418,1 mln USD. Analityk powiedział, że wkład spółki zwiększy tempo wzrostu przychodów spółki do 10-letniego CAGR na poziomie 50 proc. „Wierzymy, że wraz z partnerami, takimi jak Grupa SK i Renault, firma ma zasadniczo wsparcie na szczeblu państwowym, aby przyspieszyć komercjalizację wodoru i ogniw paliwowych w Azji i Europie".

Dayal dostrzega również możliwość nawiązania przez firmę podobnych partnerstw z producentami ciężarówek. H.C. Wainwright powiedział, że spodziewa się, że wodór i ogniwa paliwowe będą miały znaczący udział w rynku energii i transportu w ciągu następnej dekady, a przewaga Pluga w dziedzinie ogniw paliwowych i przestrzeni wodorowej może uczynić z niej ogromnego zwycięzcę.

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.