Analizy

Fed postraszył podwyżkami

Tydzień na rynkach. Sugestie dotyczące możliwości wcześniejszych i szybszych podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych skutkowały szokową reakcją indeksów na Wall Street, a pogorszenie nastrojów szybko przeniosło się na pozostałe parkiety.

Notowania węgla skoczyły o ponad 16 proc., choć nadal znajdują się w trwającym od kilku tygodni trendzie bocznym, charakteryzującym się dużą zmiennością.

Foto: Archiwum, Rafał Guz Rafał Guz

Publikacja protokołu z poprzedniego posiedzenia Fed, z którego wynika, że podwyżki stóp procentowych w USA mogą rozpocząć się znacznie szybciej, niż dotąd sądzono, a cykl monetarnego zaostrzania może przebiegać z większą dynamiką podziałały na amerykańskich inwestorów jak kubeł zimnej wody.

Wall Street pod wrażeniem

Foto: GG Parkiet

Główne indeksy, które jeszcze w pierwszych dniach tygodnia atakowały historyczne rekordy, szybko się cofnęły, a szok najmocniej widoczny był w środę. Tego dnia Nasdaq Composite zniżkował o 3,3 proc., a tydzień kończył spadkiem o ponad 3,5 proc. S&P 500 do czwartku tracił prawie 1,5 proc., a Dow Jones szedł w dół o 0,3 proc., ale między tygodniowym maksimum a minimum różnica sięgała 2 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.