REKLAMA
REKLAMA

Analizy

#WykresDnia: Fed zacznie… obniżać stopy?

Grudniowa podwyżka stóp procentowych w USA była czwartą podwyżką w 2018 r. i dziewiątą od grudnia 2015 r. Na 2019 r. były planowane kolejne. Może nas jednak czekać niespodziewany zwrot akcji w tym serialu.
Foto: Bloomberg
Foto: pbs.twimg.com

Pod koniec ubiegłego roku ekonomiści i analitycy debatowali nad tym, ilu podwyżek stóp procentowych dokona Rezerwa Federalna (Fed) w 2019 r. Jedni mówili, że trzech, a drudzy prognozowali, że będą to jedynie dwie podwyżki. Obecnie jednak, m.in. na skutek fatalnej sytuacji na Wall Street, zaczęło się mówić nie o dalszych podwyżkach stóp procentowych, a o ich obniżeniu w USA. Choć jeszcze dwa, trzy miesiące temu wydawało się to całkowicie nierealne, to obecnie – jak podaje choćby „The Daily Shot" – prawdopodobieństwo takiego scenariusza w 2019 r. wynosi ponad 50 proc.

Ostatnia podwyżka stóp w USA nastąpiła 19 grudnia, kiedy Rezerwa Federalna podniosła główną stopę procentową o 25 pb. do przedziału 2,25-2,5 proc. Była to czwarta podwyżka w 2018 r. i dziewiąta od grudnia 2015 r. Ten ruch Fedu został mocno skrytykowany przez prezydenta USA. Donald Trump przed grudniową podwyżką przestrzegał Fed, by „nie popełniał jeszcze jednego błędu".

SAŁ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA