Analizy

MiFID II, czyli co czeka klientów indywidualnych

Domy maklerskie, TFI oraz bank i ostatnie miesiące spędziły na tym, aby dostosować się – na tyle, na ile mogły to zrobić – do regulacji narzuconych nam przez Unię Europejską.
Foto: Fotorzepa, Piotr Kowalczyk

Gdyby spytać przedstawicieli instytucji szeroko rozumianego rynku finansowego, jakiej kwestii w końcówce roku poświęcali najwięcej czasu, zapewne wszyscy jak jeden mąż powiedzieliby, że unijnej regulacji MiFID II. To właśnie ona spędzała sen z powiem maklerom, zarządzającym czy bankowcom. Teoretycznie 3 stycznia nasz rynek powinien zacząć funkcjonować w nowej rzeczywistości regulacyjnej rodem z Brukseli. Problem w tym, że Polska, tak jak większość krajów Europy Środkowo-Wschodniej, nie zdołała jeszcze wprowadzić MiFID II do swojego porządku prawnego. Nie oznacza to jednak, że MiFID II już teraz nie odciśnie piętna na rynku usług finansowych.

– Pakiet unijnych regulacji dotyczących rynków instrumentów finansowych, określany zbiorczo jako MiFID II, ma wejść w życie 3 stycznia 2018 r. Pierwotnie regulacje te miały obowiązywać od 3 stycznia 2017 r., ale ich wejście w życie zostało przełożone o rok. O ile 3 stycznia 2017 r. był pierwszym dniem roboczym w roku, o tyle 3 stycznia 2018 r. będzie już drugim dniem roboczym. Zmiany w systemach informatycznych giełd, banków i domów maklerskich będą musiały zostać wprowadzone w nocy pomiędzy dwoma dniami roboczymi, a nie przez weekend, jak pierwotnie planowano – zwraca uwagę Przemysław Kozdój, partner w firmie Wolf Theiss.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie przez kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz