Akademia Parkietu

Istotne transakcje zawierane przez spółki z grupy emitenta

Pytania zadaje:

dr Mirosław Kachniewski

prezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Odpowiada:

dr Iwona Gębusia

senior associate, radca prawny, Kancelaria Prof. Marek Wierzbowski i Partnerzy – Adwokaci i Radcowie Prawni

dr Mirosław Kachniewski, prezes zarządu Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych

Foto: materiały prasowe

Jak wygląda kwestia transakcji z podmiotami powiązanymi zawieranymi przez spółki zależne emitenta?

To są transakcje zawarte przez spółki zależne, nie przez wszystkie podmioty zależne. Spółka publiczna często ma pod sobą FIZ, który ma akcje lub udziały innych podmiotów. Fundusz nie będzie spółką zależną w rozumieniu ustawy, ale może być podmiotem powiązanym. Przepisy dotyczące transakcji między spółką zależną a podmiotami powiązanymi zawsze stosujemy do spółek zależnych, natomiast to, kto będzie podmiotem powiązanym, będzie zależało od struktury podmiotu. Jeśli chodzi o liczenie progu, jest to 5 proc. aktywów spółki zależnej, a jeśli są dwie spółki zależne i przekraczają próg 5 proc., to bierze się pod uwagę wartość aktywów spółki mniejszej. W przypadku takich transakcji nie ma też zgody rady nadzorczej spółki publicznej, chyba że wynika ona z innych przepisów niż ustawa o ofercie. Mamy obowiązek notyfikacji przed zawarciem transakcji w odniesieniu do transakcji niestandardowej oraz obowiązek weryfikacji ex post transakcji standardowych. Nie ma tutaj także sumowania transakcji dokonanych do 12 miesięcy wstecz, nie dotyczy to transakcji spółek zależnych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na roczny dostęp do parkiet.com
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
  • nie zawiera: Aplikacji na smartfon i tablet
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.