arka nieruchmosci

TFI, PTE i inne...
Skalar
Starszy chorąży
Posty: 1036
Rejestracja: 27 sty 2006 00:17
Lokalizacja: TSN

Postautor: Skalar » 25 sty 2008 13:47

Korzystniej :oops:

REKLAMA


andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 25 sty 2008 14:29

To jest znaczące przesnięcie terminu. Nie o tydzień albo dwa tylko o 3 miesiące.
Widać nie chcieli podejmować ryzyka przekonania potencjalnych inwestorów, że ten fundusz może być dobry właśnie teraz gdy ceny akcji spadają. Chyba wzięli pod uwagę to co się dzieje na giełdzie z certyfikatami Arki Nieruchomości 1 i spękali.

andy9999

maslak
Młodszy chorąży
Posty: 593
Rejestracja: 08 sie 2005 21:20
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: maslak » 25 sty 2008 17:56

To jest znaczące przesnięcie terminu. Nie o tydzień albo dwa tylko o 3 miesiące.
Widać nie chcieli podejmować ryzyka przekonania potencjalnych inwestorów, że ten fundusz może być dobry właśnie teraz gdy ceny akcji spadają. Chyba wzięli pod uwagę to co się dzieje na giełdzie z certyfikatami Arki Nieruchomości 1 i spękali.

andy9999
Nie sądze by brali pod uwagę to co dzieje się na giełdzie z certyfikatami. Wg mnie wzieli ogólnie pod uwagę klimat inwesytycyjny w coś innego niż lokatę, gdyż przeciętny kowalski nie weźmie tego w sytuacji gdy czuje się "wydymany" przez fundusze a ma teraz do wyboru "mega zarabiające konto oszczędnościowe" :P. Musi troche ochłonąć sytuacja i dobrze.

Zgadzam się ze Skalarem i mam tez taką nadzieję że będą sie teraz starać podkręcić wynik obecnych certyfikatów :)
Nic na tym świecie nie jest pewne, oprócz śmierci i podatków.

cipcia
Starszy plutonowy
Posty: 36
Rejestracja: 09 lis 2007 15:25

Postautor: cipcia » 25 sty 2008 22:04

Zgadzam się ze Skalarem i mam tez taką nadzieję że będą sie teraz starać podkręcić wynik obecnych certyfikatów :)
Chcieć a móc to wielka roosznica. :P
Obrazek

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 25 sty 2008 23:53

To jest znaczące przesnięcie terminu. Nie o tydzień albo dwa tylko o 3 miesiące.
Widać nie chcieli podejmować ryzyka przekonania potencjalnych inwestorów, że ten fundusz może być dobry właśnie teraz gdy ceny akcji spadają. Chyba wzięli pod uwagę to co się dzieje na giełdzie z certyfikatami Arki Nieruchomości 1 i spękali.

andy9999
Nie sądze by brali pod uwagę to co dzieje się na giełdzie z certyfikatami. Wg mnie wzieli ogólnie pod uwagę klimat inwesytycyjny w coś innego niż lokatę, gdyż przeciętny kowalski nie weźmie tego w sytuacji gdy czuje się "wydymany" przez fundusze a ma teraz do wyboru "mega zarabiające konto oszczędnościowe" :P. Musi troche ochłonąć sytuacja i dobrze.

Zgadzam się ze Skalarem i mam tez taką nadzieję że będą sie teraz starać podkręcić wynik obecnych certyfikatów :)
Na pewno ogólny klimat inwestycyjny jest niekorzystny, ale właśnie w takiej sytuacji mogli próbować przedstawić swoją ofertę jako znakomitą alternatywę dla akcji.
Ja uważam, że notowania na giełdzie certyfikatów poniżej wyceny aktywów znacząco utrudniają ulokowanie na rynku nowych certyfikatów. No bo jak kogoś przekonać do kupna certyfikatów nowego funduszu, który się rozpędza przez dwa lata i kupuję nieruchomości po obecnych ( wyższych ) cenach jeśli można na giełdzie kupić z dyskontem ok. 15% dobrze funkcjonujący bardzo podobny fundusz.

andy9999

maslak
Młodszy chorąży
Posty: 593
Rejestracja: 08 sie 2005 21:20
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: maslak » 26 sty 2008 07:54

....
Ja uważam, że notowania na giełdzie certyfikatów poniżej wyceny aktywów znacząco utrudniają ulokowanie na rynku nowych certyfikatów. No bo jak kogoś przekonać do kupna certyfikatów nowego funduszu, który się rozpędza przez dwa lata i kupuję nieruchomości po obecnych ( wyższych ) cenach jeśli można na giełdzie kupić z dyskontem ok. 15% dobrze funkcjonujący bardzo podobny fundusz.

andy9999
Argument równiez słuszny jednak pojawia mi się w takim razie pytanie jak chcą wybrnąć z tej sytuacji w przeciągu 3 miechów, gdyż te certyfikaty są już jakies pół roku są notowane z dyskontem (coraz większym praktycznie)? :roll:
Należy wziąć też możliwości kapitałowe OFE i innych TFI które mogą się w nie zapakować w transzy instytucjonalnych, a póki co nie mają zbyt dużo wolnej kasy...
Nic na tym świecie nie jest pewne, oprócz śmierci i podatków.

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 26 sty 2008 11:44

Sądząc po harmonogramie sprzdaży ten fundusz jest kierowany do inwestorów instytucjonalnych.


Terminy zapisów na certyfikaty Arka BZ WBK Fundusz Rynku Nieruchomości 2 FIZ
25-01-2008 17:29:00 Analizy Online

BZ WBK AIB TFI S.A. dokonał zmiany terminów przyjmowania zapisów na certyfikaty inwestycyjne serii A Funduszu na następujące:
29 kwietnia - 2 maja 2008 roku - proces budowania księgi popytu
5 - 8 maja 2008 roku - przyjmowanie zapisów w Transzy Instytucjonalnej
9 - 27 maja 2008 roku - przyjmowanie zapisów w Transzy Detalicznej
28 - 29 maja 2008 roku - przyjmowanie zapisów w Transzy Specjalnej
29 maja 2008 roku - zamknięcie subskrypcji

Świadczy o tym istnienie Transzy Specjalnej oraz wielkość Transzy Detalicznej - 1 000 000 szt.

Nie mam zbyt dobrego zdania o zarządzajacych OFE, ale na pewno rozumieją oni specyfikę takiego funduszu i widząc rezultaty Arka Nieruchomosci 1 bez problemu wciągną kilka milionów certyfikatów.

andy9999

BogdanX
Sierżant sztabowy
Posty: 155
Rejestracja: 14 sie 2007 12:49

Postautor: BogdanX » 28 sty 2008 20:46

Panowie denerwuje mnie zaniżona wycena. Rozreklamujmy nasz fundusz to będzie notowany po 160 [ już teraz jest wart więcej ]!

jarekon
Starszy sierżant
Posty: 78
Rejestracja: 18 mar 2007 13:09

Postautor: jarekon » 28 sty 2008 21:36

Panowie denerwuje mnie zaniżona wycena. Rozreklamujmy nasz fundusz to będzie notowany po 160 [ już teraz jest wart więcej ]!
nie pekaj:)
taniej dokupujemy drozej sprzedamy..
to taka dluga lokata:) ale da zarobic.......
hossa nieruchomosci uzytkowych przed nami......
choc fakt ze strach przed mieszkaniami powoduje slaba wycene naszych certow.. no ale tam kasy nie mamy:)

cyp700
Młodszy chorąży
Posty: 648
Rejestracja: 10 wrz 2006 22:24

Postautor: cyp700 » 28 sty 2008 22:35

Panowie denerwuje mnie zaniżona wycena. Rozreklamujmy nasz fundusz to będzie notowany po 160 [ już teraz jest wart więcej ]!
nie pekaj:)
taniej dokupujemy drozej sprzedamy..
to taka dluga lokata:) ale da zarobic.......
hossa nieruchomosci uzytkowych przed nami......
choc fakt ze strach przed mieszkaniami powoduje slaba wycene naszych certow.. no ale tam kasy nie mamy:)
A wlasnie ze czesc kasy tam mamy tzn arka jest funduszem mieszanym... zajmuje sie i developerka mieszkaniowa i nieruchomosciami komercyjnymi. BPHFIZSN jest czysto komercyjny SRNFIZ czysto mieszkaniowy a arka to cos pomiedzy ze srodkiem ciezkosci w segmencie komercyjnym ale spowolnienie na rynku mieszkaniowym raczej odczuje

maslak
Młodszy chorąży
Posty: 593
Rejestracja: 08 sie 2005 21:20
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: maslak » 28 sty 2008 23:03

Panowie denerwuje mnie zaniżona wycena. Rozreklamujmy nasz fundusz to będzie notowany po 160 [ już teraz jest wart więcej ]!
nie pekaj:)
taniej dokupujemy drozej sprzedamy..
to taka dluga lokata:) ale da zarobic.......
hossa nieruchomosci uzytkowych przed nami......
choc fakt ze strach przed mieszkaniami powoduje slaba wycene naszych certow.. no ale tam kasy nie mamy:)
Orientacyjną listę projektów znajdziesz na http://dlaciebie.bzwbk.pl/33758
Jest tam wspomniane między innymi o osiedlach w Krakowie i Wawie. Więcej informacji na jakim etapie one oraz innych nieruchomosiach jakie sa w posiadaniu funduszu uzyskasz w raportach okresowych i biezacych.
Nic na tym świecie nie jest pewne, oprócz śmierci i podatków.

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 29 sty 2008 09:37

Arka ma 5 projektów mieszkaniowych i 15 komercyjnych.

BogdanX
Sierżant sztabowy
Posty: 155
Rejestracja: 14 sie 2007 12:49

Postautor: BogdanX » 31 sty 2008 16:16

Na paru wątkach napisałem informacje o FRN [ szczerze co myślę o perspektywach i porównaniu FRN do akcji ] i proszę cała giełda w dół a FRN nie.
Sprzedaliście akcje i macie gotówkę która was parzy? Chcecie odrobić straty? Napewno macie ochotę na bezpieczną inwestycję [ tak z 25% a może 33% wzrostu rocznie ]. Jest taki walor!!!

Ta ziemia obiecana nazywa się ARKA FRN 12. Certyfikaty zamkniętego funduszu nieruchomości. Można je kupić tak jak zwykłe akcje na giełdzie. FRN 12 inwestuje głównie w grunty i budynki komercyjne w dużych aglomeracjach. Dochody ma z obrotu nieruchomościami oraz developerki i eksploatacji [ najem ]. Więcej na www.arka.pl/11944 .

Kiedy fundusz był otwierany [ przed boomem na rynku nieruchomości ] mówili o kilkunastu procentach rocznie do rozwiązania funduszu w roku 2012. W połowie roku 2007 skończyli budowę portfela nieruchomości. Akurat szczęśliwie przyszedł boom i ...

wycena aktywów ARKA FRN 12 na 29.06.2007: 126.42zł
wycena aktywów ARKA FRN 12 na 28.09.2007: 140.69zł
wycena aktywów ARKA FRN 12 na 28.12.2007: 161.17zł

W pół roku wartość certyfikatu wzrosła o 27.5% !!!

Fundusz będzie zamykany w 2012. Kojarzycie? 2012 to idealny moment bo przez Euro 2012 nieruchomości komercyjne będą wtedy bardzo drogie [ Arka miała szczęście bo fundusz otwierano przed przyznaniem Euro ].

Moja prognoza to minimum 400-500 złotych na certyfikat w 2012. Albo więcej bo fundusz ma po prosztu szczęście.

Zagrożenia dla wzrostu są niewielkie. Mówi się o spowolnieniu w budowlance. Ale to po 1 jest przejściowe a po 2 dotyczy głównie drobnej mieszkaniówki [ 25% portfela Arki jest w różnych projektach mieszkaniowych ]. Kiedy wycena była 120 to na giełdzie certyfikaty chodziły po 190. Nadal mogą być ludzie ubrani wtedy na górce którzy będą chcieli sprzedać [ głupie to bo zaraz wycena przegoni 190 ale ryzyko podaży istnieje ]. Ale zawsze można [ i to jest najlepsza strategia ] potrzymać do 2012.

Jak dotąd ja sam [ uważam się za optymistę ] zawsze byłem zaskakiwany wielkośćią wzrostu wyceny [ można sprawdzić w wątkach o FRN ]. Na marzec typuję wycenę ostrożnie 180 zł i pewnie znowu będzie więcej.

Arka miała na początku 2008 utworzyć międzynarodowy fundusz nieruchomości. Z powodu spadków na giełdzie Arka przesunęła termin zapisów na II kwartał. Jeżeli międzynarodowy FRN ma się sprzedać to czy wycena FRN12 w marcu może nie być rewelacyjna [ przecież w Arce mają prognozy wyceny ]? I czy cena może być poniżej wyceny??? Wątpię i coś czuję że w kwietniu będzie 200zł!

W sekrecie zdradzę wam jeszcze 2 ważne informacje.

1. FRN12 jest w tej chwili notowany po 144 [ dużo ich po 144 nie ma ale jeszcze są ]. Przypominam wycena sprzed miesiąca to 161. Czy to normalne że jak coś rośnie w takim tempie to jest notowane poniżej nieaktualnej wyceny? Mówiąc wprost FRN ma C/WK=0.9. A jakie C/WK ma budowlanka i developerka na giełdzie???

2. W zeszłym roku boom był z powodu ciepłej zimy. A jaka zima jest teraz???

więcej o FRN 12 w wątkach:
http://www.parkiet.com/forum/viewtopic. ... 79&start=0
http://www.parkiet.com/forum/viewtopic. ... &start=135

Przeanalizujcie to i porównajcie z innymi swoimi inwestycjami. Każdy decyduje na własną odpowiedzialność. Merytoryczna krytyka mile widziana.

andy9999
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 277
Rejestracja: 16 cze 2006 23:11
Lokalizacja: Wrocław

Postautor: andy9999 » 31 sty 2008 17:23

Jednym słowem naganiasz !

Ale ten wzrost jest spowodowany czym innym....

andy9999

Skalar
Starszy chorąży
Posty: 1036
Rejestracja: 27 sty 2006 00:17
Lokalizacja: TSN

Postautor: Skalar » 14 lut 2008 10:02

Kto tam tak napiera kolejny dzień z lewej strony ?


Wróć do „Fundusze”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości