MCI XXXIX już całkiem proste, wciąż bardzo tanie

wszystko na temat spółek publicznych
młoddy
Podporucznik
Posty: 12622
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

MCI XXXIX już całkiem proste, wciąż bardzo tanie

Postautor: młoddy » 13 cze 2014 17:23

Założyłem, bo mnie Vetto wystraszył.

Link do starej
http://forum.parkiet.com//viewtopic.php ... 44#8249644

Aktualna cena 9.85.


Zgodnie z (sensowną) propozycją Vetto dopisuję bieżące ceny spółek portfelowych: ABC Data 3.92, Netia 5.21, Indeks 4.51 przy kursie liry 1.434.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2014 20:36 przez młoddy, łącznie zmieniany 2 razy.

REKLAMA


vetto
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2007
Rejestracja: 17 maja 2014 08:07

Postautor: vetto » 13 cze 2014 17:29

:D
przyszalałeś
ale przyznaj, pomysł na tytuł miałem fajny
:D

młoddy
Podporucznik
Posty: 12622
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 13 cze 2014 17:30

MCI staje się bardzo prostą i nieskomplikowaną spółką. Po wydzieleniu i sprzedaniu spółki zarządczej MCI stało się prostym workiem aktywów.

Aktywa wewnątrz worka są warte około 15.5zł netto.
Wzrost wartości tych aktywów jest wysoce prawdopodobny.
Kurs zamiast 15.5 wynosi niecałe 10.

Myślę że do 12-13zł to spora okazja dla inwestorów.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12622
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 13 cze 2014 17:31

:D
przyszalałeś
ale przyznaj, pomysł na tytuł miałem fajny
:D
Fajny, ale ja miałem fajniejszy. :D

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Postautor: Reno » 13 cze 2014 17:35

@młoddy

Nie chodzi mi o jakąś mocną wiarę w 5*NAV, bo jest ona mało realna, ale o to, że na pojawienie się kiedyś nawet takiej wyceny przez rynek szanse nie są zerowe, co do pojawienia się kiedyś wyceny *2NAV jestem nawet przekonany, że jest to bardzo realne na przestrzeni paru lat.Najważniejsze, to to, że zasadniczo nie zgadzam się z tym, że (pomijając oczywiście koniunkturę aktualną) prawidłowa wycena MCI powinna = NAV. To jakieś bzdury, na tym etapie rozwoju, z Tomkiem i przy tej historii spółki z IRR=22% + z takimi windeln-ami w portfelu premia się tu w wycenie należy jak psu buda i ciężko mi zrozumieć jak ktoś może tego nie rozumieć :lol: i nie widzieć.
Nie twierdzę, że prawidłowa wycena MCI powinna na tym etapie wynosić 2*NAV, tylko że prawidłowa wycena spółki powinna być z premią do NAV i to nie 1,1 czy 1,2 NAV a sporo więcej, powiedzmy nawet 1,4 NAV.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2014 17:38 przez Reno, łącznie zmieniany 1 raz.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12622
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 13 cze 2014 17:36

@ Reno

Uważam że prawidłowa wycena MCI to zakres 0.9-1.1*NAV. Uważam że te 1.1 w pełni uwzględnia autentyczny talent Tomka.

Uważam że 2.0 jest całkowicie niemożliwe. Ale mogę zrezygnować z tak ostrego kwantyfikatora, który tak bardzo wielu z Was razi. Przyjmijmy że niemożliwe to jest wywinąć hełm wojskowy na drugą stronę. A reszta jest możliwa.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12622
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 13 cze 2014 17:52

podbijam

vetto
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2007
Rejestracja: 17 maja 2014 08:07

Postautor: vetto » 13 cze 2014 18:02

podbijam
mogłeś w pierwszym poście podać ceny walorów z portfela MCI notowanych na GPW i innych
taka ciekawostka na przyszłość.

Ps
idę o zakład że połowa akcjonariatu nie potrafi wymienić wszystkich spółek w których zaangażowane jest MCI
:D

Ps
Dopiero zauważyłem że dzisiaj piątek 13tego
dobry czas na nową księgę
:D
Ostatnio zmieniony 13 cze 2014 18:15 przez vetto, łącznie zmieniany 1 raz.

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Postautor: Reno » 13 cze 2014 18:03

http://mci.pl/cloud-planet-s-a-laczy-si ... -sp-z-o-o/

15 maja 2014 r. doszło do połączenia spółek Cloud Planet S.A. („Cloud Planet”), dostawcy usług księgowości online szybkafaktura.pl, oraz Skanuj.to Sp. z o.o. („Skanuj.to”), innowacyjnego dostawcy rozwiązań automatyzujących rozpoznawanie danych z dokumentów księgowych. Cloud Planet S.A. to spółka portfelowa funduszu Helix Ventures Partners z Grupy MCI Management.

Cloud Planet w ramach swoich produktów dostarcza internetowe rozwiązanie do wystawiania faktur, obsługi magazynowej, prowadzenia KPiR w ramach systemu dostępnego online. Spółka buduje w Polsce jedną z największych sieci partnerskich biur rachunkowych i współpracuje z bankami PKO BP i BOŚ Bank. Skanuj.to ze swojej strony udostępnia platformę online do rozpoznawania danych z zeskanowanych dokumentów księgowych oraz zapewnia integrację z najpopularniejszymi systemami finansowo-księgowymi i ich automatyczne zasilanie danymi z przetworzonych dokumentów.

W rezultacie połączenia powstanie najbardziej atrakcyjna na rynku oferta usług finansowo-księgowych dla klientów z sektora MŚP oraz dla biur rachunkowych. Decyzja o połączeniu obu spółek i stworzeniu wspólnej usługi ma na celu zaadresowanie potrzeb w zakresie sprawnej wymiany informacji pomiędzy biurem rachunkowym i jego klientami. Rozszerzona oferta zapewni nowoczesne rozwiązanie nie tylko do wystawiania faktur i prowadzenia księgowości ale generalnie zwiększy jakość i dostępność informacji oraz w pełni zautomatyzuje obieg dokumentów księgowych pomiędzy klientem a biurem rachunkowym.

Spółki planują zakończyć integrację swoich produktów w drugiej połowie 2014 r.

kosmatek
Starszy chorąży
Posty: 1092
Rejestracja: 08 paź 2007 13:01
Lokalizacja: Spod ciemnej gwiazdy, nigdy spod stołu

Postautor: kosmatek » 13 cze 2014 18:24

@młoddy
Nie chodzi mi o jakąś mocną wiarę w 5*NAV, bo jest ona mało realna, (....)
Nie twierdzę, że prawidłowa wycena MCI powinna na tym etapie wynosić 2*NAV, tylko że prawidłowa wycena spółki powinna być z premią do NAV i to nie 1,1 czy 1,2 NAV a sporo więcej, powiedzmy nawet 1,4 NAV.
"Prawidła" to jedno a fakty to drugie. A faktem statystycznym jest, przypomnę cytując swój dawny post, że "długoterminowo fundusze zamknięte notowane są poniżej swojej NAV. Na początku są notowane z dużą premią, potem ze sporym dyskontem i ma to być przejaw nieefektywności rynku", zob. badania Lee, Shleifera i Thalera z lat 90-tych:
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... x/abstract
CDR <0.1% portfela; 0%XTB + na hajpie SUNEX! ~ 70% portfela, reszta oblig., pryw. pożyczki, lokaty; od lat czekam na prawdziwą bessę, to wiosną 2020 się nie liczy 8)

Fazi-łazi
Chorąży
Posty: 931
Rejestracja: 16 paź 2013 10:51

Postautor: Fazi-łazi » 13 cze 2014 19:13

siem melduję i tak jak poczas trwania poprzedniego wątku tak i podczas trwania tego, niepogardzę kursem z ósemką z przodu 8)

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 13 cze 2014 19:14

Filozofie rynku: juz przywklem i nawet polubilem ten "odjzadowy" styl, ale wez Ty przeczytaj, co wysmazyl w linku przez Ciebie podanym, czlowiek od lat chory na MCI... przelecialem pobieznie (bo i tyle sa jego warte) i zarzuca walek - no to w jego przypadku normlane :) (no chyba z walimy leszcza 11B) Ale jaki walek! Ho ho! Gdyby MCI mialo takiego unitedka kupionego po 2,50 (a dzis jest po 14 - groszy :P) to wykazaloby strate wielkosci... a nie! Zadnej straty! Jesli UTD mialo jakis tam zysk ( np z jakis zabaw w calym tym znanym kregu), to odpowiednio do % udzialow zysk :!: :P A jesli stratke, to tylko te malutenka stratke - nie przepiekny zjazd w kwartal na ponad 90% zainwestowanego kapitalu! :P

Pada tam madry dla ignorantow argument, tylko stoi on w sprzecznosci z charakterem inwestycji oraz branzy w jakiej dziala MCI - na takim facebooku kupionym np za S100 mln (50% udzialow - albo za $5 mln np. 70% - a co! :P) przez lata (i miliardy - czy iles tam - kont ludzikow) mieliby....wtope! :o :) wiec nie bede teraz nudzil, bo i tez pisac mi sie chwilowo tez nie chce :)

P.S. jednak probuj czytac Flozofie ze zrozumieniem czasem, bo robisz niechacacy "wode z mozgu" zaledwie zainteresowaynym technologicznym PE/VC, znanego w pewnych kregach, T.Cz ;)

EDIT: "CDR 39% MCI 7% GOT 53%; " - pusc Kosmatku jeszcze polowe tej resztki, bo: i nie bedziesz ktorys juz raz zaklinal tymi samymi, madrymi linkami sprzed 2 dekad, a i tez wychodzi, ze bedziez mial adrenalinki wiecej razy...5! :P

filozof rynku
Podporucznik
Posty: 11550
Rejestracja: 24 lut 2011 09:23

Postautor: filozof rynku » 13 cze 2014 20:12

opty może ja zmęczony jestem ale czy kolego mógłbyś bardziej stylistycznie wyrażać myśli :?: :twisted:
bo sens zrozumiałem ale argumenty dlaczego już nie całkiem :wink:
Link wkleiłem bo spodobało mi się poukładanie co i jak i do tego zastrzeżeń nie mam takich jak do wycen podanych przez autora bo z obecnych antycypowanych po 2 kw wychodzi nie mniej niż 15 zeta, a więc jak się weźmnie obecne 9.85 zł to może się wydawać, że poruszamy się w okolicy twardej dolnej granicy...
Wielu takich wpadających na moment inwestorów / którym jak tylko spadnie 2-3% to akcje parzą/ jak wspomnianego kosmatka to w ogóle nie kuma bazy pod tytułem fundusz private equity i ten tekst dużo może rozjaśnić w szarej strefie mózgu takich osób :twisted:
Przydałby się także jakiś komentarz młoddego...

Reno
Starszy chorąży
Posty: 1465
Rejestracja: 06 gru 2013 20:13

Postautor: Reno » 13 cze 2014 20:21

Link wkleiłem bo spodobało mi się poukładanie co i jak i do tego zastrzeżeń nie mam takich jak do wycen podanych przez autora bo z obecnych antycypowanych po 2 kw wychodzi nie mniej niż 15 zeta,
Może musisz drugi albo trzeci raz przeczytać by zobaczyć jakie głupoty ten autor do którego nie masz zastrzeżeń powypisywał i to biorąc za wciskanie tego kitu pieniądze z abonamentu. Przecież to aż bije w oczy jakąś niechęcią do MCI, zresztą nie od wczoraj, a takimi śmiesznym analizami to udowadnia tylko.

młoddy
Podporucznik
Posty: 12622
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 13 cze 2014 20:27

@ Opty & Filozof

Analiza MCI na portalu StockWatch jest taka jaka jest. Wcale nie najgłupsza, ale autorowi ewidentnie zabrakło znajomości tematu.

Podstawowym walorem analizy jest zwrócenie uwagi na to że tutaj zyski nie są tym samym co w typowej spółce i dlatego bieżący wskaźnik c/z niekoniecznie jest dobrym doradcą.
Utyskiwanie na brak konsolidacji spółek portfelowych uważam za kiepski pomysł. Moim zdaniem fundusz nie powinien robić takich rzeczy. Czyli księgowość prowadzą tak jak należy.

Autor kompletnie poległ wskazując na uznaniowość wycen spółek nie notowanych na giełdzie (przy ewidentnej sugestii zawyżania tych wycen). Gdyby lepiej znał MCI to wiedziałby że praktycznie wszystkie podstawowe spółki portfela są wyceniane rynkowo dzięki bieżącemu uwzględnianiu rynkowych transakcji na nich. Wprawdzie zorientował się że wycena Invii była niedawno weryfikowana rynkowo, ale nie zauważył że także inne spółki niedawno miały rundy finansowań przez podmioty spoza grupy po rynkowych cenach. WIĘC MAMY PRAKTYCZNĄ PEWNOŚĆ ŻE NAV NIE JEST ZAWYŻONY.
Autor "zapomniał" też o tym że na bieżąco są wyceniane fundusze TechVentures i EuroVentures. Ich certyfikaty posiadają także zewnętrzni inwestorzy i gdyby MCI zbyt grubo je wyceniało to narażałoby się na sponsorowanie tychże inwestorów, którzy przecież mogą zbywać certyfikaty.

To że autor nie rozumie PEMu i jego wpływu na niedaleki kolejny skokowy wzrost NAVu to już normalka. Nie czynię z tego zarzutu, bo to nawet dla Optyka i SzanujZielen była czarna magia, a siedzą w temacie.

Z kolei podane dwa czynniki ryzyka są całkiem sensownie. Zmieniają się przepisy podatkowe i dotychczasowa optymalizacja podatkowa jaką stosujemy przestanie być możliwa. Także ekspozycja na Rosję nie brzmi dobrze. Na szczęście jest to niewielka ekspozycja, o czym autor zapomniał napisać.

W sumie analiza nieżyczliwa, ale nie wynikająca z intencji autora, a z błędów wizerunkowych MCI, które po prostu było spółką zbyt mało transparentną i zbyt mało zrozumiałą. Z barokową budową struktury holdingu.


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 135 gości