MCI księga XXXVI

wszystko na temat spółek publicznych
filozof rynku
Podporucznik
Posty: 11550
Rejestracja: 24 lut 2011 09:23

Postautor: filozof rynku » 06 lis 2013 17:14

....Trzymam kciuki. :D
...trzymam kciuki za to żebyś już dał spokój z tymi cyprami premiami i domysłami :roll:
I szanuj zieleń bo taka dziś nas powitała na klepce :twisted:

REKLAMA


szanujzielen
Starszy chorąży
Posty: 1383
Rejestracja: 05 lis 2010 10:22

Postautor: szanujzielen » 06 lis 2013 17:20

Szkoda, że taki zapis nie znalazł się w raporcie.
Ja to wiem, ale nie każdy jest tak wnikliwy.
btw Ci mniej wnikliwi będą patrzeć na C/Z i niedługo się pewnie rzucą trochę na MCI i ABC.
8)
Szkoda.
Brak tego "drobiazgu" w raporcie uznałem za plucie w twarz. Doceniam że chociaż chusteczkę podają abym sobie wytarł gębę.

Też spodziewam się rakiety lada moment.
Bardziej do otarcia ślinotoku charakterystycznego dla dużej części rezonerów. :D
Jeszcze tylko kwestia cypryjskich premii Waszmości do wyjaśnienia została. :P
Uniżenie rzecz jasna pozdrawiam.

szanujzielen
Starszy chorąży
Posty: 1383
Rejestracja: 05 lis 2010 10:22

Postautor: szanujzielen » 07 lis 2013 12:17


filozof rynku
Podporucznik
Posty: 11550
Rejestracja: 24 lut 2011 09:23

Postautor: filozof rynku » 07 lis 2013 17:18

...twitter o jakieś 90% w górę :!: :shock:
To dopiero jest siła pieniądza, a sama spółka nie zarobiła jeszcze dolara :twisted:

filozof rynku
Podporucznik
Posty: 11550
Rejestracja: 24 lut 2011 09:23

Postautor: filozof rynku » 07 lis 2013 17:20

...faktycznie Rosja i jej e- commercowy rynek ma ogromny potencjał:
http://oborot.ru/news/13471/24

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 07 lis 2013 18:58

...faktycznie Rosja i jej e- commercowy rynek ma ogromny potencjał:
http://oborot.ru/news/13471/24
...twitter o jakieś 90% w górę :!: :shock:
To dopiero jest siła pieniądza, a sama spółka nie zarobiła jeszcze dolara :twisted:
kraje niemieckojezyczne cz Turcja tez ;) jednak banana ignoruje wycene zagranicznych e-commercow mci - strus tez potrafi dlugo caly swiat. Zapowiadany debiut np KupiVip na NASDAQ cokolwiek urealni wycene zawyrokowana przez banana, tylko czy wtedy w panice nie bedzie ona znow wyceniac KGHM na 20 czy tam iles, jak to egzotyczne rynki potrafia ;)
Ostatnio zmieniony 07 lis 2013 19:03 przez optymistyczny, łącznie zmieniany 1 raz.

Madoff
Starszy sierżant sztabowy
Posty: 201
Rejestracja: 04 lis 2013 22:44
Lokalizacja: TEL-AVIV

Postautor: Madoff » 07 lis 2013 19:00

....
...

życzymy ci
byś jak najszybciej poszedł śladami Agenta Smitha

:lol: :lol: :lol:
a ty znowu nie wachasz dzis kleju bo mama nie dala ci 2,75 na tubke...

Fazi-łazi
Chorąży
Posty: 931
Rejestracja: 16 paź 2013 10:51

Postautor: Fazi-łazi » 07 lis 2013 19:15

ABC DATA S.A.: wyniki finansowe:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/ABC-DAT ... 82869.html

zapraszam do ogólnopolskiej dyskusji

farel
Starszy chorąży
Posty: 1695
Rejestracja: 13 mar 2010 19:23

Postautor: farel » 07 lis 2013 19:41

No no Data pojechała po bandzie. Ponad 14 baniek netto w III kwartale. Za cały rok 60 baniek musi pęknąc jak nic

młoddy
Podporucznik
Posty: 12621
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Szacun dla Norberta

Postautor: młoddy » 07 lis 2013 20:52

Wyniki są w porządeczku.

Ostatnie cztery kwartały to 59 baniek zysku netto. Na akcję 0.471 czyli bieżący c/z=9.2 i wielkie prawdopodobieństwo wzrostu zysków w przyszłości.
Wszak kluczowy czwarty kwartał niemal na pewno będzie lepszy niż ten przed rokiem. Dlatego w tym roku nie pęknie 60 baniek, lecz 65.

Na mój rozum (widocznie bardzo ułomny) spółka o rosnących zyskach powinna mieć wskaźnik c/z=15 czyli należy się 15*0.471=7zł Aż głupio brzmi przy obecnym kursie. Może przynajmniej 5zł szybko przekroczymy.


Zerkam na Actiona i widzę że u niego za cztery kwartały było trochę MNIEJ zysku netto niż w Dacie. W przyszłym tygodniu opublikują raport, który prawdopodobnie trochę poprawi im wynik, ale bez przesadyzmu bo w odróżnieniu od Datu mieli III kw. 2012 dobry. Action jest wyceniany c/z=15.9.

Czary? Czy wkrótce nadrobimy? Biznesowo nie wypadamy gorzej niż Action. Może minimalnie, ale chyba już nawet nie. Norbert uzdrowił spółkę i chwała mu za to. Tomeczkowi oczywiście też, bo to on wytrzasnął Norberta.

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 07 lis 2013 20:59

Tak swoją drogą przy okazji wyników otworzyłem sobie jeszcze raz raport naszego przyjaciela Zbysia "Na Rozkaz, Sir" P. , żeby zobaczyć, gdzie podpicował swojego ulubieńca a zdołował ABC:

https://www.inwestoronline.pl/r/res/arc ... t_pl_7.pdf

Lepsze oczekiwane marże w ACT i wyższy oczekiwany P/E widać na pierwszy rzut oka, ale ciekawostka tkwi niżej w rozbudowanych tabelkach:

Wzrost przychodów i EBIT'ów jest dla wszystkich trzech zupełnie porównywalny patrząc ilościowo i procentowo, natomiast ABC dziwnym trafem przy podobnym tempie rozwijania skali biznesu jak pozostali (vide: założenia co do wzrostu przychodów), musi inwestować w kapitał obrotowy kolejno 130, 80 i 60m, a później 40-50m; ABE 40-40-45, później 35-45m mimo największych przychodów, pupilek ACT 60-10-30, później 25-30m, mimo takiego samego tempa wzrostu jak dwaj wyżej.

Nie zaglądam teraz do raportów ABE i ACT, więc opieram się na liczbach z rekomendacji Zbysia, wynika z niej, że dług netto wszystkich spółek jest porównywalny (zarówno patrząc na wartość jak i proporcje D/E). Mamy zupełnie zdrowe wskaźniki długu w naszej spółce.

W taki oto magiczny sposób Zbysiu relatywnie zaniża wolne przepływy pieniężne ABC i po części ABE a podrasowuje ACT, zapewne spełniając niewinne prośby od przełożonych, żeby dalej ładnie prezentować ACT a nie lubić ABC, tak jak to robi od samego początku pracy w DM BZW.
DCF to bardzo sympatyczne i wdzięczne narzędzie, a majstrowanie w nim bardzo proste. Dla szerokiego rynku wszak liczy się tylko wynik, czyli wycena na stronie tytułowej.

-------------------------------
Inna ciekawostka:
Inwestorzy w wartość lubią zamiast ROE liczyć ROIC (return on invested capital) jako EBIT w stosunku do kapitału zainwestowanego (kapitał obrotowy netto plus realne aktywa trwałe - plants&property&equipment)

Trailing ROIC ABC Daty na dziś w takim razie to jeśli dobrze widzę:

~77m EBIT/ 350-370mln (należności+zapasy-zob.handlowe+rzeczowe aktywa trwałe), czyli ROIC ok. 21,5%. Zainwestować kapitał ze stopą oczekiwaną 21,5% nie jest tak łatwo..
Nawet jeśli byśmy uznali, że leasingowane nieruchomości powinny być w aktywach trwałych w celach porównawczych, to i tak byśmy mieli ROIC w okolicach 19-20%.

Z tego co pamiętam z różnych badań, taki ROIC w zupełności uzasadnia C/WK 3, co zresztą jest spójne z zupełnie umiarkowanym dla takiego tempa wzrostu C/Z 15 przyłożonym do zysku netto za ostatnie 4 kwartały w wys. 60 mln PLN.
900mln zł właśnie ma ACT, a nie sądzę, żeby pokazał w tym roku znacząco lepsze wyniki od ABC... Przynajmniej DM BZW go lubi... ;)
Rekomendację dla spółki ABC Data obniżyliśmy natomiast do „Sprzedaj” (cena docelowa 3,9 zł), ponieważ uważamy, że spółka realizuje strategię krótkoterminowego zwiększania zysków bez długoterminowej wizji ani planów rozwojowych.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2013 21:14 przez bB86, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
• Diehard value investor •

foxy
Starszy chorąży
Posty: 1144
Rejestracja: 10 sty 2008 22:10
Lokalizacja: z piekła rodem

Postautor: foxy » 07 lis 2013 21:13

ABC DATA S.A.: wyniki finansowe:
http://www.bankier.pl/wiadomosc/ABC-DAT ... 82869.html

zapraszam do ogólnopolskiej dyskusji
To ja też mam coś ciekawego dla łowców okazji PLZ
FSG DT

młoddy
Podporucznik
Posty: 12621
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 07 lis 2013 21:18

@ bB86

Wszyscy Cię kochamy, a Ty tak rzadko tu bywasz :(


Zaprawdę bardzo bardzo bardzo szkoda że tylko DM BZWBK łaskawie zaszczyca nas rekomendacjami ABC Daty. Chciałbym zobaczyć wyceny dwóch innych biur.

Moja wycena jest 7zł i tego się będę ku... trzymał.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2013 21:23 przez młoddy, łącznie zmieniany 1 raz.

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 07 lis 2013 21:20

@ bB86

Wszyscy Cię kochamy, a Ty tak rzadko tu bywasz :(
Może trochę bardziej wrócę w 2014 ;)

p.s. Ty mnie wcale nie kochasz :)

p.p.s. A, co mi tam, odpaliłem raport ACT - rzeczywiście mają na dziś wyraźnie niższy kapitał obrotowy od ABC (nie mają zbalansowanych należności i zobowiązań handlowych - finansują się kredytem kupieckim). Natomiast założenie wynikające z rekomendacji, że można takie proporcje pozostawić na 10 lat naprzód i dostawcy będą nadal ochoczo finansować ACT i fundować im inwestycje w kapitał obrotowy, a inaczej będą traktować ABC, a z kolei ABC widząc takie możliwości na rynku w ogóle nie zareaguje.. Ekhm. Celowo błędne założenie.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2013 21:28 przez bB86, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
• Diehard value investor •

młoddy
Podporucznik
Posty: 12621
Rejestracja: 12 wrz 2012 17:19

Postautor: młoddy » 07 lis 2013 21:28

@ bB86

Wszyscy Cię kochamy, a Ty tak rzadko tu bywasz :(
Może trochę bardziej wrócę w 2014 ;)

p.s. Ty mnie wcale nie kochasz :)
Trochę kocham. Tylko ten Polnord w stopce mnie drażni. Gant może być bo nadaje Ci ludzkiego wymiaru. Sam gdybym miał stopkę to walnąłbym sobie w niej Petrola :D

Tylko nie pisz że zarabiasz na Polnordzie. Może i zarabiasz. Nie sprawdzam notowań. Ale tutaj chodzi o zasady. Dżentelmeni nie z każdym robią interesy.


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 199 gości