MCI [MCI] cz.XXXI

wszystko na temat spółek publicznych
bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 17 maja 2011 00:09

Zdradzasz nas z Przasnyskim i jeszcze chcesz żebym to oglądał :D Odmawiam. Nie jestem aż tak perwersyjny.
.
Stary, ja gram na trzy fronty...

:wink:
Obrazek
• Diehard value investor •

REKLAMA


optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 17 maja 2011 11:11

Zdradzasz nas z Przasnyskim i jeszcze chcesz żebym to oglądał :D Odmawiam. Nie jestem aż tak perwersyjny.
.
Stary, ja gram na trzy fronty...

:wink:
ja tylko na jednym, a nawet przegladam na tyko 1 :P I by poprawic jakas dziwczna, wisielcza atmofere (bo jest 8+ a nie 'wartosc' = 'dziesci') na watku papiera zachowujacego sie duzo lepiej nie tylko od swojej branzy, ale i szerokiego rynku - zacytuje z forum, ktore odwiedzam ..a jak sobie przypomne, ze jest :) i tylko watek mci:
Umówmy się, MCI

- ma dyskonto do obecnego NAV'u [WK<1]

- nie ma premii za wartość spółki zarządzającej [choć ponoć MCI Partners ma zadebiutować w tym roku na NC i to ma być gro tegorocznej prognozy]

- nie ma premii za możliwość rotowania inwestycji, czyli innymi słowy za wieloletni IRR, czyli innymi słowy za potencjał wzrostu ponad to co jest ujęte w kursach spółek publicznych, tfu, jednej publicznej, która jakby nie było dojrzewa i trudniej od niej oczekiwać po 2012 IRR 20-25% ujętego w kursie.
(NAV oddaje tylko wycenę obecnych spółek, nie oddaje potencjału np. zamiany dojrzewającej ABC Daty na kolejne spółki w fazie dynamicznego wzrostu)

Umówmy się też, że jest to wina samego MCI:

- ciągle czekamy na nowe duże (!) inwestycje, dzisiaj jest choćby dzień składania poprawionych ofert przez Budimex i MCI na PNI

- transakcje typu Czechowicz z MCI po cenie zbliżonej do aktualnego kursu giełdowego, co po prostu przykuwa kurs do tychże poziomów [vide Immoventures, gdzie około połowa wniesionych aktywów to była gotówka, czyli de facto to była zawoalowana emisja kierowana do głównego akcjonariusza po względnie atrakcyjnym kursie giełdowym]

- no i może nie wina MCI, ale pokłosie trudnego 2009: od 1 kwietnia presja podażowa ze strony obligatoriuszy walących na ślepo swoimi nowymi akcyjkami w liczbie ~2,3mln. Szczególnie dobrze widoczna w dzień ogłoszenia wyroku. Myślałem, że już im się skończyły, ale dzisiaj jakoś nie jestem przekonany.
i poza podpunktem drugim domniemanych przyczyn diagnozy na poczatku - moge sie ze wszystkim zgodzic. Podpunkt laczacy znana transakacje z "przygwazdzaniem" kursu .. moze i tak byc, ale tez i moga byc zupelnie inne przyczyny (w tym i te czysto rynkowe i zwiazane ze zwykla gra popytu i podazy - w koncu jest klasyczna "sciana strachu" na 'zachodzie') Do tego transakacja byla tylko jedna - i sam pisalem ze "wykorzystal sytuacje" - tak jak kazdy duzy udzialowiec, czy czlonek wladz firmy wykorzystuje, kupujac akcje, kiedy jego zdaniem sa 'tanie", co zwykle spotyka sie z pozytywnym odbiorem calej reszty akcjonariuszy, jak i obserwatorow.

Reasumujac - zgoda. A w kontrowersyjnej kwestii, autor ma prawo do takiego przekonania i nie mozna stwierdzic, ze jest ono bledne -> wszystko zgoda ;)

P.S. Widzac wyzej "[...] kupujac po względnie atrakcyjnym kursie giełdowym" - zuwazam zmiane, wiec nie bede juz nudzil w jakim punkcie rozumowania, domyslne uzycie gwarancji w implikacji "z tego wynika ze" (matematyczny operator " => ") bylo nieuprawnione ;)

skoro tak sie upisalem, to jeszcze prosta, fajna, a wyjatkowo madra(!) piosenka: www.youtube.com/watch?v=SCIvOsw0O-M no pod te wiosenne :P wzrosty! :)

discopolo
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2648
Rejestracja: 05 gru 2010 19:02

Postautor: discopolo » 17 maja 2011 11:52

Podpisałbym się pod tym zlinkowanym tekstem autorstwa bB86.


Dodałbym, że w ogóle wychodzenie od NAVu jest kontrowersyjnym podejściem przy wycenie. Stanowczo zbyt dynamiczny rozwój i zbyt wysoki IRR żeby to miało sens. Bardziej mnie przekonuje pięcioletni p/e jako punkt wyjścia. Chociaż też jest to słabe bo dla MCI 5 lat to strasznie długi okres. Należy się też jakaś korekta z tytułu odraczania podatku.
Właściwie najlepiej byłoby dp wyceny wszystkie spółki zależne konsolidowac i dac wysoki p/e z racji dynamiki zysków.
Ale mam to już w D***. Spokojnie poczekam na dwadzieścia kilka i Schluss.

rad_82
Starszy chorąży
Posty: 1630
Rejestracja: 24 sty 2006 15:23

Postautor: rad_82 » 17 maja 2011 12:35

Siedzę , patrzę i dziwię się.
Przynajmniej wzrost kursu nam nie doskwiera :twisted:

szanujzielen
Starszy chorąży
Posty: 1383
Rejestracja: 05 lis 2010 10:22

Postautor: szanujzielen » 17 maja 2011 12:48

Jak ma rosnąć, jak oblig znów dostali (prawie) do ręki nowe 2 mln (i jeszcze 4 wisi, może będzie może nie będzie). Pewnie do jesieni pobujamy. :wink:

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 17 maja 2011 13:05

Jak ma rosnąć, jak oblig znów dostali (prawie) do ręki nowe 2 mln (i jeszcze 4 wisi, może będzie może nie będzie). Pewnie do jesieni pobujamy. :wink:
gdzie jest info ze nastepny pakiet zszedl?

ja widze tylko to http://www.gpwinfostrefa.pl/palio/html. ... 1016984357
Obrazek
&#8226; Diehard value investor &#8226;

szanujzielen
Starszy chorąży
Posty: 1383
Rejestracja: 05 lis 2010 10:22

Postautor: szanujzielen » 17 maja 2011 13:15

str 23
Do dnia publigacji niniejszego sprawozdania miała miejsce kolejna, trzecia z rzędu, konwersja. W
kwietniu 2011 roku dokonano kowersji 1.305 obligacji na 2.088.000 akcji zwykłych serii J.

szanujzielen
Starszy chorąży
Posty: 1383
Rejestracja: 05 lis 2010 10:22

Postautor: szanujzielen » 17 maja 2011 13:16

jw
Ostatnio zmieniony 17 maja 2011 13:20 przez szanujzielen, łącznie zmieniany 2 razy.

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 17 maja 2011 13:17

faken, nie przejrzalem jeszcze uwaznie raportu, bylem zajety pho ;-)
i tak wszystko co nie nalezy do CZ&friends spuszcza w '11, nie ma sie co czarowac.
Obrazek
&#8226; Diehard value investor &#8226;

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 17 maja 2011 16:11

Dodałbym, że w ogóle wychodzenie od NAVu jest kontrowersyjnym podejściem przy wycenie. Stanowczo zbyt dynamiczny rozwój i zbyt wysoki IRR żeby to miało sens.
Disco - NAV to synonim "WK".... i tu nie trzeba speca, zeby wiedziec, ze cos "nie gra" -> zlotowke w "czystym" majatku tzw 'rynek" wycenia na zlotowke - to fakt. "Domyslna", ta w "kieszeni" ma rentownosc rzedu oprocentwania lokat i podobnych instrumentow. Watpie, czy chroni przed realna inflacja, jak to jest liczone w Polsce.
I teraz - masz papier/magiczny kamyczek ;) dajacy srednio +25% i realnie(!) podwajajcy twoj majatek w ok. 4 lata (kiedy tamta 'zlotowka" - realnie nie podwoi ci go praktycznie nigdy :P ) Ile taki papier/magiczny kamien jest warty? I jakiem cudem moze byc tyle samo, co taki zwykly kamczyek, ktory sobie lezy i nic nie zarabia. Zwroc uwage, ze w ogole nie pisze o gieldzie.

A wyceniac to nalezy np. podobnie do spolek o takiej dynamice rozwoju, dodajac premie za fakt, ze tu mwoimy o calej 12 letniej historii ( i 2 wielkich(!) recesjach) a porwonywalne spolki, zwykle nie moga sie pochwalic taka rentownoscia, uwzgledniajac rowniez recesje na ich rynku. W kazdym razie niewiele jest takich podwajajcych majatek i skale dzialnosci, co mniej niz 4 lata - a jak sa - to jakies 'superdymamity" :) Moze wieloletnia obligacja/papir skarbowy z z realnym ratingiem AAA i z oprocentowaniem +25% w okresach, kiedy CPI nie przekracza 5%?..nie wiem - jednak w takim i podobnym rozumowaniu szukalbym jakis dlugoterminowych 'wycen' ;)

discopolo
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2648
Rejestracja: 05 gru 2010 19:02

Postautor: discopolo » 17 maja 2011 17:22

kamyczek dajacy srednio +25% i realnie(!) podwajajcy twoj majatek w ok. 4 lata

Kamyczek oprocentowany 25% rocznie podwaja majątek w 3 lata, a nie w 4.

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 17 maja 2011 20:07

kamyczek dajacy srednio +25% i realnie(!) podwajajcy twoj majatek w ok. 4 lata

Kamyczek oprocentowany 25% rocznie podwaja majątek w 3 lata, a nie w 4.
acha - dobrze wiedziec, bo tego wzoru to jeszcze nie znalem 8) a widac slowo "realnie" z: www.so.pwn.pl/zasady.php?id=629848 ? A nie zdziwilo ze kilkupunktowe oprocentwoanie daje wg mnie zwrot po..od nieskonczonisci do 'wiecej niz zycie'? I sadzi kolega, ze pisalem tyle, zeby kogos "nagonic", "podniesc" kurs - czy raczej pomoc, wyjasnic.. -> chora ta lista sie robi - przez 20 lat wgpw byly 2 porzadne hossy - tu 2 latka bez mega-odpalu i...:o

P.S. dzwonilem do Matematyka i zarzekal sie, ze dluzej niz w 3 - to juz sam nie wiem :-k

EDIT: http://stooq.pl/q/g/?s=mci tu kilka waznych, ostatnich informacji - ale ja tez cierpie za miliony na tym syfie - i tez nie mam mocy wklejac :P

cin0
Młodszy chorąży
Posty: 533
Rejestracja: 14 sty 2009 13:38

Postautor: cin0 » 17 maja 2011 20:39

25% rocznie podwaja w 3 lata, zgodnie z zasada 72 (poniewaz jest procent skladany)...

http://finansedomowe.blogspot.com/2009/ ... da-72.html

week34
Starszy chorąży
Posty: 1021
Rejestracja: 21 kwie 2010 13:59

Postautor: week34 » 17 maja 2011 21:01

co tam słychać w czechowiance?
widzę ,że koledzy zamiast zarabiać prowadzą wzajemne dokształcanie z podstaw matematyki :lol: nie mówiąc o promocji pewnych gatunków muzyki
pozdrawiam

rozczarowany szczupłym -całe szczęście w czas 8)
Orzeł Opony - to moja spółka na 2011 a może i dłużej

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 17 maja 2011 21:07

25% rocznie podwaja w 3 lata, zgodnie z zasada 72 (poniewaz jest procent skladany)...

http://finansedomowe.blogspot.com/2009/ ... da-72.html
acha - no to jeszcze cos nowego..mnie docent matematyk objasnil, ze wychodzi 95,3125%, no ale nie mowil, czy to juz podwojenie 8) A 'realnie" to juz w ogole. A jakzem wyrachowal, ze przy kilku punktach procentowych, realnie nie podwoi sie pewno nigdy, to juz zem.. zapomnial - musi byc cud 8)

P.S. to ja sie kurka zastanawialem jak zmienic posta, uzywajac w 2 posty temu dosc zawilego sformulowania (ale kurka no takie jest i czesto uzywam sam operatora "=>" bardz 'slabszego' "->" 'to prowdzi do') a tu prosze..i jest takie cos jak "procent skladany" i 1,25 do szescianu sie podwaja..;) I wiem, ze to sie panowie nie spodoba..ale nie sugerujcie czytajacym ze "twardy" akcjonariat mci jest.... jaki jest :P Sorry - najpierw jeden widzi tylko nieistotny fragment, kiedy wysililem sie, zeby mu pomoc- i sie jeszcze myli; pozniej drugi procentem skladanym zazywa i..znow :) Kiedys na petrolu trzech po kolei (!) porawialo sie nawzajem, *** promien kola o znanym obwodzie :) i sie im no..nie udalo :) :) tu widzie ze..ok - pisze niezrozumiale 8)


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości