MCI [MCI] cz.XXVIII

wszystko na temat spółek publicznych
week34
Starszy chorąży
Posty: 1021
Rejestracja: 21 kwie 2010 13:59

Postautor: week34 » 19 maja 2010 18:17

Unikanie stwierdzenia o braku wpływu otoczenia na kurs nawet takich perełek Jak MCI chocby w terminie 10 LAT to ślepota skutkująca spadkiem średniej stopy zwrotu w czasie.
Wybranie spółki to za mało. Wybranie perełki to za mało. Kluczowe pytanie do zarabianie długoterminowego brzmi : po ile (?). Dlatego, żeby inwestować i zakopywać, trzeba umieć... wyceniać spółkę. A ta wycena wcale tak bardzo nie zmienia się między szczytami hossy, a dołami bessy ;-) Zakładając status quo w samej firmie.

Dlatego przykład firm, których kurs przez 10 lat się nie zmienia nie odnosi się do tej filozofii, którą reprezentuję. Bo albo firma nie była perełką, albo punktem odniesienia jest dużo za drogi kurs w stosunku do realnej wartości w tamtym momencie :)

Pozdro 8) :)
Tak myslano w przypadku twamwaji konnych w NY w XIXw. i wielu internetów pod koniec XX

REKLAMA


week34
Starszy chorąży
Posty: 1021
Rejestracja: 21 kwie 2010 13:59

Postautor: week34 » 19 maja 2010 18:24

Ciekawą teorię inwestowania przedstawił wiele lat temu Buffet.\
mawiał : Nie staraj się zrozumieć wszystkich ludzi na ulicy. Postaw budkę i zgarniaj myto.
Gdybyśmy mieli wśród nas inwestora doskonałego który ma zawsze rację inwestowanie straciłoby sens

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 19 maja 2010 18:29

Tak myslano w przypadku twamwaji konnych w NY w XIXw. i wielu internetów pod koniec XX
Coś Ci podrzucę do sprawdzenia :). Quotes by Warren Buffett about dot.com companies (1997-1999) and price levels across markets.
Nawet nie wiesz jakie value zbieralo bęcki w mediach i negatywną prasę w 97-2000.

Inne value chlopaki mialy te same poglądy. Za drogo w stosunku do (ewentualnych) fundamentów. To samo by powiedzieli o boomie tulipanowym (XVII wiek), South Seas (XVIII wiek), przemyśle samochodowym, lotniczym (odp wczesny i środkowy XX wiek) czy malym boomie na półprzewodnikach ( bodaj 60s/early 70s). Było wiele sektorowych bąbli w historii.
Najświeższy na GPW? Deweloperka '06-'07. Gant za 100zł (1,5mld) parę lat po tym jak przestali być kantorem? ;)


Chopie, pokory wobec rynku to ja mam tyle, że hej. Zbyt wysoko wyceniłem swego czasu Lotos, za wcześnie zacząłem wchodzić w MCI. Na pewnej spółce, której nie widać w stopce, ale z która wiązałem duże nadzieje i byłą moim #2, realizuje się worst-case scenario. Pewnie mógłbym tak wymieniać ;) Ale makro mnie nie obchodzi, póki nie wpływa bezpośrednio i drastycznie na daną spółkę, a tak nie dzieje się prawie nigdy, wbrew temu ile jest szumu na przestrzeni lat ;)
Ostatnio zmieniony 19 maja 2010 18:37 przez bB86, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
• Diehard value investor •

Flame_of_Udan
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2326
Rejestracja: 26 maja 2006 17:13

Postautor: Flame_of_Udan » 19 maja 2010 18:32

giełdy w europie zamkniete. akcje zebrane. mogą usiaki jechać do góry.

ciekawe czy sie sprawdzi.
yankesy lubia robic w bola europejczyków..... wiec moze i tym razem

tom.tom
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2306
Rejestracja: 07 wrz 2007 23:30

Postautor: tom.tom » 19 maja 2010 18:34

Mój post był apelem, dlatego nie dałem się wciągnąć w dyskusję, którą obserwuję od rana. Pozdrawiam forumowiczów.

A propos ABC Daty. Prezes moze sprobowac zastosowac ten sam trick, ktory stosuje MS sprzedajac PZU. "Sprzedajmy tanio, dajmy zarobic, to przyjdą po więcej (Tauron, GPW, inne)".
MCI ma na sprzedaz w tym roku (wejscie na gpw) jeszcze Invię (aczkolwiek niekoniecznie będzie sprzedawać akcje) - zakładam przejęcie Invvi przez travelka, Telecom i chyba Genomed.
:-k
Od 19 do 20 maja (do godz. 16:00) będzie trwał proces budowania księgi popytu. 21 maja (do godz. 8:00) zostanie podana cena emisyjna, cena sprzedaży oraz liczba akcji oferowanych w poszczególnych transzach. 0d 21 do 25 maja będą trwały zapisy na akcje dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Do 27 maja nastąpi przydział oferowanych akcji ABC Daty.

week34
Starszy chorąży
Posty: 1021
Rejestracja: 21 kwie 2010 13:59

Postautor: week34 » 19 maja 2010 18:36

Tak myslano w przypadku twamwaji konnych w NY w XIXw. i wielu internetów pod koniec XX
Coś Ci podrzucę do sprawdzenia :). Quotes by Warren Buffett about dot.com companies (1997-1999) and price levels across markets.
Nawet nie wiesz jakie value zbieralo bęcki w mediach i negatywną prasę w 97-2000.

Inne value chlopaki mialy te same poglądy. Za drogo w stosunku do (ewentualnych) fundamentów. To samo by powiedzieli o boomie tulipanowym (XVII wiek), South Seas (XVIII wiek), przemyśle samochodowym, lotniczym (odp wczesny i środkowy XX wiek) czy malym boomie na półprzewodnikach ( bodaj 60s/early 70s). Było wiele sektorowych bąbli w historii.
Najświeższy na GPW? Deweloperka '06-'07. Gant za 100zł (1,5mld) parę lat po tym jak przestali być kantorem? ;)
BB86 ja w wiekszości spraw się z Tobą zgadzam i też jestem fundamentalistą i wierzę w MCI -dlatego mam akcje i tu piszę . Nie rozumiem jednak postów odmawiających innym zdania nawet naiwnego lub emocjonalnego. to nasza rzeczywistośc i nie zmienimy jej mądrością. Drazni mnie również bezkompromisowa krytyka ludzi któay maja inne zdanie niż NASZE.
jestem bardziej za wolnością niż za zyskiem
zrozum to
pozdrawiam

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 19 maja 2010 18:40

Przynajmniej się wątek rozbujało ;)

:mrgreen:
Obrazek
• Diehard value investor •

week34
Starszy chorąży
Posty: 1021
Rejestracja: 21 kwie 2010 13:59

Postautor: week34 » 19 maja 2010 18:41

Przynajmniej się wątek rozbujało ;)

:mrgreen:
i to też jest wartość. Akcji do grobu nie zabierzemy a wspomnienia podobno tak :D

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 19 maja 2010 18:45

Paskudny ze mnie prowokant. :lol: :wink:

Potrząsam ludźmi kiedy udzielają im się emocje tłumu, ale jeśli na trzeźwo nadal mają takie samo zdanie, to wtedy już jest si. Trzeźwości ;)
Obrazek
• Diehard value investor •

week34
Starszy chorąży
Posty: 1021
Rejestracja: 21 kwie 2010 13:59

Postautor: week34 » 19 maja 2010 18:53

Paskudny ze mnie prowokant. :lol: :wink:

Potrząsam ludźmi kiedy udzielają im się emocje tłumu, ale jeśli na trzeźwo nadal mają takie samo zdanie, to wtedy już jest si. Trzeźwości ;)
A ja idę na brydza na kasę i skończę pewnie nad ranem.Cóż kazdy ma swoje słabości :oops:

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 19 maja 2010 19:08

O proszę, moja ulubiona gra karciana z czasów licealnych..
Aż się łezka kręci.
Obrazek
• Diehard value investor •

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 19 maja 2010 19:22

Zle interpretujesz optyk.
Tłumaczenie się zgadza. Volatility (zmienność) jest składnikiem obliczania ryzyka w różnych modelach matematycznych w sferze finansow i inwestycji, ze słynną formułą Black-Scholesa na czele ;)
Myśląc o obliczaniu ryzyka, volatility jest rzeczywiście (jedną z) measure of risk.

a dobrze interpretuje ;) mialem statystyke dwukrotnie ;) to kwestia roznicy miedzy "abc data to ryzykowny skladnik aktywow mci ", a cos jak: "wraz ze zmaiana jej kursu (ze wzgledu na jej "wage") wycena aktywow mci bedzie podlegala znacznej zmiennosci" czyli (Volatility) "znacznemu ryzyku" - rozumienie potoczne i "stastystyczne" - z pierwszym zdaniem sie nie zgodze, a z drugim tak, ale wersji polskiej "zmiennosci" ;)



Tym bardziej ze w value investing nie chodzi o precyzję, tylko o orientacyjną poprawność. My używamy masę szacowania i zdrowego rozsądku, to jest klucz do radzenia sobie. Z technicznym i matematycznym podejściem już się też zdążyłem zderzyć.. na StockWatchu :). Tam to znajdziesz inżynierów i ścisłowców wszelkiej maści.
tym bardziej ze "matematycy" sami przynaja ze nie rzoumieja wprowdzanych do swojego modelu danych ;) miodel znakomity tylko rzeczystwosc stawia opor :)

a genaralnie - kazda metoda jest dobra, czesto tylko w niektorych nie zauwaza sie ryzyka ( np. syestematyczne relatywnie niewielkie nagrody dajace poczucie spokoju, ale prawdziwa strata jak wystapi to.. ci goscie z LTCM przecie nawet noble wlasnie za opcje dostali ;) ) czy tez opiera sie na danych z przeszlosci - np. mit i zludznie "pewnego" long(lata)-term (zloto i srebro jako mierniki "realnej wartosci" pieniadza: http://stooq.pl/q/?s=xauusd&d=20100519& ... e250+wig20, czy hipoteza "10 lat za japonia" uwzgledniajac podaz pieniedza) ale... "zdrowy rozsadek" potrzebny jest zawsze ;)

to tak zeby "wzbogacic" :) watek ;)
A propos ABC Daty. Prezes moze sprobowac zastosowac ten sam trick, ktory stosuje MS sprzedajac PZU. "Sprzedajmy tanio, dajmy zarobic, to przyjdą po więcej (Tauron, GPW, inne)".
MCI ma na sprzedaz w tym roku (wejscie na gpw) jeszcze Invię (aczkolwiek niekoniecznie będzie sprzedawać akcje) - zakładam przejęcie Invvi przez travelka, Telecom i chyba Genomed.
:-k
i to sie nazywa optymistyczne spojrzenie! ;) jak drogo te czastke opyla to dobrze, a jak mniej drogo to (moze)..jeszcze lepiej! :) ;)
Ostatnio zmieniony 19 maja 2010 19:40 przez optymistyczny, łącznie zmieniany 1 raz.

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 19 maja 2010 19:40

Optyk, załóż nowy wątek, niech to będzie optymistyczny kwartał :D

p.s. ale postaraj się czytelnie :D
Obrazek
• Diehard value investor •

optymistyczny
Podporucznik
Posty: 14968
Rejestracja: 14 wrz 2006 20:32

Postautor: optymistyczny » 19 maja 2010 19:44

Optyk, załóż nowy wątek, niech to będzie optymistyczny kwartał :D

p.s. ale postaraj się czytelnie :D
ja skromny czlek.. ;) "Dziecko hossy" ma genialna "reke", a jesli nie, moze ktos z "nowych".. bo nie smiem proponowac "value investorowi" ktoremu odpowidam ;) choc, sama jego "marka" moglaby kursowi choc o grosz czy 2 ;) pomoc..;)

Go BB86! :)

bB86
Młodszy chorąży sztabowy
Posty: 2551
Rejestracja: 13 sty 2009 19:02
Lokalizacja: 3City

Postautor: bB86 » 19 maja 2010 19:48

I się nie nabijaj ze mnie! :D

Dobra, let's see.. :lol:
Obrazek
• Diehard value investor •


Wróć do „Akcje”

REKLAMA

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 135 gości