PARKIET.COM

Inne serwisy

  • kariera
  • gry

Waluty - komentarze

Sesja pod znakiem publikacji makro

01-09-2010, ostatnia aktualizacja 01-09-2010 12:17
Wielkość tekstu: A A A
Joanna Pluta, DM TMS Brokers
źródło: TMS Brokers
Joanna Pluta, DM TMS Brokers

Na początku dzisiejszej sesji europejskiej złoty umacniał się lekko – notowania EUR/PLN zeszły rano chwilowo do poziomu 3,9800

Złotego wsparła poranna zwyżka na europejskich parkietach, a dodatkowo dobre dane, jakie dziś rano napłynęły na rynek z regionu, w tym z krajowej gospodarki. W miarę upływu czasu jednak zyski głównych indeksów spadają, a niektóre z nich przeszły na spadkową stronę rynku, w związku z czym również w notowaniach EUR/PLN około godz. 11.00 mogliśmy obserwować lekkie odbicie w górę.

Dziś rano z regionu napłynęły dane o aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym w postaci indeksów PMI. W przypadku Polski sierpniowy wskaźnik wyniósł 53,8 pkt i wzrósł tym samym do poziomu najwyższego od lipca 2007 r.. Nieźle wypadły również indeksy dla Czech oraz Węgier. Czeski sektor przemysłowy przyspieszył – PMI wzrósł tam z 56,8 pkt do 57,3 pkt. Na Węgrzech miał miejsce spadek wskaźnika – do 51,9 pkt z 53,5 pkt, jednak najważniejsze, iż zdołał się on utrzymać zdecydowanie powyżej 50 pkt, oddzielających recesję od ekspansji w sektorze. Dziś również poznaliśmy prognozę inflacji Ministerstwa Finansów. MF szacuje, iż tempo wzrostu cen przyspieszyło lekko w sierpniu do 2,1 proc. r/r w porównaniu z 2,0 proc. miesiąc wcześniej. Na rynku oczekuje się, iż inflacja po osiągnięciu minimum w lipcu, będzie w kolejnych miesiącach rosnąć.

Notowania eurodolara od rana silnie zwyżkowały, przebijając poziom 1,2750, w pobliżu którego przebiega istotny opór, wyznaczony m.in. przez linię szyi formacji głowy z ramionami oraz przez 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego fali wzrostowej eurodolara, jaka miała miejsce od początku czerwca aż do sierpnia.

Europejskie parkiety rozpoczęły sesję od lekkiej zwyżki pod wpływem wzrostów w Azji. Z gospodarek Chin oraz Australii napłynęły lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne, które wsparły nastroje inwestycyjne. Dynamika PKB w Australii wyniosła w II kwartale 1,2 proc. kw/kw przy prognozach na poziomie 0,9 proc.. Ciekawie zaprezentowały się dane z Chin o aktywności gospodarczej w sektorze przemysłowym. Według oficjalnych rządowych statystyk indeks PMI wzrósł tam w sierpniu do 51,7 pkt.. Zazwyczaj bardziej surowe statystki międzynarodowe oszacowały wartość wskaźnika na 51,9 pkt. w pierwszych godzinach sesji europejskiej poznaliśmy indeksy PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii – publikacje te jednak wypadły słabiej od oczekiwań. W dalszej części dnia będzie miała miejsce publikacja danych z amerykańskiego sektora przemysłowego w postaci indeksu ISM. Poznamy także pierwsze z serii danych z rynku pracy USA – raport Challengera o planowanych zwolnieniach oraz raport agencji ADP o zatrudnieniu w prywatnym sektorze pozarolniczym.

Sporządziła:

Joanna Pluta

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

TMS Brokers
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów: