Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Kolejny wzrost liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA.

Publikacja: 29.05.2017 12:05

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

Druga połowa minionego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Cena tego surowca gwałtownie spadła w czwartek, a podczas piątkowej sesji nadrabiała straty, co udało się jedynie częściowo. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej WTI oscylują wciąż poniżej poziomu 50 USD za baryłkę. Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej prawdopodobnie będzie spokojna ze względu na dni wolne w USA, Wielkiej Brytanii i Chinach.

Presja spadkowa na ceny ropy naftowej powróciła na rynek w czwartek po spotkaniu OPEC. Wprawdzie kraje kartelu zdecydowały się na przedłużenie porozumienia w sprawie cięcia produkcji ropy, jednak nie wyciągnęły żadnego asa z rękawa, ustalając limity na takim samym poziomie jak poprzednio. Tymczasem sytuacja na rynku ropy naftowej w pierwszej połowie bieżącego roku pokazała, że dotychczasowe środki nie wystarczają do tego, by ceny ropy kontynuowały wzrosty z minionego roku. Co więcej, potrzebne są bardziej zdecydowane działania OPEC w obliczu rosnącej produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

W piątek firma Baker Hughes podała, że w minionym tygodniu w USA liczba funkcjonujących wiertni wzrosła o 2 do poziomu 722. Co prawda dynamika wzrostu nie jest imponująca, ale jest to już dziewiętnasta z rzędu tygodniowa zwyżka liczby punktów wydobycia ropy (to rekord liczby kolejnych tygodniowych wzrostów), a całkowita liczba wiertni jest już najwyższa od kwietnia 2015 r.

MIEDŹ

Nadwyżka na rynku miedzi na początku roku, możliwy deficyt dla całego roku.

Początek nowego tygodnia jest spokojny na rynku miedzi. Cena tego metalu porusza się blisko piątkowego zamknięcia i może tak pozostać do końca dnia, co wynika przede wszystkim z dzisiejszego braku aktywności inwestorów w Chinach, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Dzisiaj pojawiły się informacje dotyczące sytuacji po stronie popytu i podaży na globalnym rynku miedzi. International Copper Study Group (ICSG) podała, że w styczniu i lutym na rynku miedzi miała miejsce nadwyżka wynosząca 150 tysięcy ton, która wynikała przede wszystkim ze spadku popytu na ten metal w Chinach. Państwo Środka odpowiada za 47% globalnego zużycia miedzi, więc sytuacja w Chinach zaważyła na całych statystykach: po wyłączeniu Chin popyt na miedź wzrósł. Tymczasem wzrost podaży miedzi z recyklingu zapełnił lukę po spadku wydobycia miedzi w kopalniach.

Raport ICSG nie był zaskoczeniem na rynku miedzi, dlatego ceny tego surowca nie zareagowały na niego istotnie. Mimo nadwyżki na początku roku, wciąż możliwy jest deficyt w kontekście całego 2017 r. ze względu na utrzymujące się wciąż zaburzenia wydobycia miedzi w kluczowych kopalniach tego metalu na świecie.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Zakupy ropy najszybsze od 4 lat
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny