Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 24.05.2017 12:05

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Adobestock

ROPA NAFTOWA

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

OPEC na drodze do 9-miesięcznego przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej.

Po słabym początku wczorajszej sesji, cena ropy naftowej zakończyła wtorek na plusie. Notowania amerykańskiego surowca gatunku WTI dotarły wczoraj do okolic 51,50 USD za baryłkę, a dzisiaj rano spokojnie kontynuują wzrosty.

Siła strony popytowej na rynku ropy naftowej jest bezpośrednio powiązana ze zbliżającym się spotkaniem przedstawicieli krajów OPEC, które ma odbyć się jutro w Wiedniu. Na podstawie ostatnich komunikatów z różnych państw kartelu można przypuszczać, że 9-miesięczne przedłużenie cięcia produkcji (a więc do końca marca 2018 r.) wydaje się przesądzone. Po rozmowach z saudyjskim ministrem ds. energii, we wtorek poparł je także minister energii Iraku, czyli obecnie drugiego największego producenta ropy naftowej w OPEC. Nie wszystkie kraje kartelu wyraziły swoje poparcie dla przedłużenia porozumienia aż o 9 miesięcy, jednak nikt nie wyraził także sprzeciwu. Nawet dotychczasowy częsty oponent Arabii Saudyjskiej, Iran, popiera dalsze cięcia produkcji ropy naftowej w kartelu. Dodatkowo, wstępne zainteresowanie dołączeniem do porozumienia wyraziły kraje niezrzeszone w kartelu. Oprócz Rosji, chęć współpracy na tym polu z OPEC zgłosiły m.in. Norwegia, Turkmenistan oraz Egipt.

Wczoraj minister ds. ropy naftowej Ekwadoru, Carlos Perez, po przylocie do Wiednia powiedział, że spodziewa się dużej zgodności poszczególnych delegatów na jutrzejszym spotkaniu. Zaznaczył, że przedyskutowane zostaną obie opcje, czyli przedłużenie porozumienia o 6 i o 9 miesięcy – jednak wyraził zdanie, że to przegłosowanie tego drugiego jest bardziej prawdopodobne. Jednocześnie, Perez nie spodziewa się dodatkowego zmniejszenia limitów produkcji ropy naftowej, a przynajmniej nie na tym etapie rozmów.

Duża zgodność krajów kartelu w kwestii konieczności przedłużenia porozumienia to pozytywny znak, który zdecydowanie sprzyjał stronie popytowej w ciągu ostatnich dni. Jednak można mieć wątpliwości, czy samo porozumienie OPEC wystarczy, aby podtrzymać pozytywne nastroje na rynku ropy na dłużej. Możliwe, że na rynku ropy naftowej zadziała zasada „kupowania plotek i sprzedawania faktów", a notowania ropy spadną już po decyzji OPEC. Z fundamentalnego punktu widzenia, wzrosty cen ropy hamuje rosnąca produkcja ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, która w dużej mierze niweluje wysiłki kartelu w walce z globalną nadwyżką tego surowca.

CUKIER

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Notowania cukru w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Powrót cen cukru do spadków.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na rynku cukru kupujący mieli dobrą passę. Cena tego surowca, po kilkumiesięcznych zniżkach i dotarciu do poziomu tegorocznych minimów w okolicach 15,30-15,40 centów za funt, odbiły w górę i na początku bieżącego tygodnia dotarły do okolic 16,50 centów za funt. Wczorajsza sesja pokazała jednak, że strona podażowa pozostaje na rynku cukru silna – we wtorek notowania tego surowca w USA zostały przecenione o ponad 3%, schodząc z powrotem poniżej poziomu 16 centów za funt.

Z fundamentalnego punktu widzenia, sytuacja na rynku cukru przemawia na korzyść sprzedających. Warunki pogodowe do uprawy trzciny cukrowej w Brazylii są bardzo dobre, co zwiększa szanse na duże zbiory. Brazylia to największy producent cukru na świecie, jednak również w innych krajach produkcja tego surowca ma być większa w sezonie 2017/2018, czego rezultatem będzie prawdopodobnie spora nadwyżka na globalnym rynku.

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Zakupy ropy najszybsze od 4 lat
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny