– W przypadku Commerzbanku mowa o wdrażaniu takiej polityki wobec spółek posiadających więcej niż 30 proc. przychodów z czarnego paliwa na tamtejszym rynku. Przy czym mają one czas na zmianę miksu do 2021 r. Z kolei dla spółek energetycznych zagranicznych, w tym polskich, ograniczenie mówi o 50-proc. udziale przychodów z węgla – wskazuje Jakub Gogolewski, koordynator projektów i kampanier finansowy Fundacji „Rozwój Tak–Odkrywki Nie". Kolejnym przykładem jest BNP Paribas, który od początku tego roku w wewnętrznych rozmowach umieszcza na „czarnej liście" trzy polskie spółki: Tauron, Eneę i PGE. – Przedstawiciele banku mówią już nie tylko o odwrocie od finansowania projektów stricte węglowych, ale nawet o braku wsparcia przy aranżowaniu emisji euroobligacji na cele korporacyjne czy nieświadczeniu usług doradczych dla spółek, które w mało dynamiczny sposób zmieniają swój miks paliwowy w kierunku mniej emisyjnym – tłumaczy Gogolewski. Taka deklaracja padła we wtorek podczas walnego zgromadzenia BNP w Paryżu.

– Jego przedstawiciele, mimo iż nie wskazali publicznie trzech wymienianych wcześniej spółek, to ujawnili, że jednej z polskich firm energetycznych odmówili aranżowania emisji euroobligacji – relacjonuje Gogolewski, który uczestniczył w walnym banku.

W I kwartale Energa wyemitowała papiery dłużne na 300 mln euro przy udziale właśnie BNP Paribas i JP Morgan. Może więc chodzić o Tauron, który w ostatnich miesiącach wskazywał na możliwość wypuszczenia do inwestorów euroobligacji lub zielonych obligacji. – Tauron jest świadomy polityki BNP Paribas. Ale nie należy on do grupy kluczowych banków współpracujących z grupą, a jego zaangażowanie w zakresie finansowania naszej działalności jest relatywnie niskie – podkreślają służby prasowe katowickiej spółki.

Z informacji płynących od spółek sektora wynika też, że nie czują one presji ani z powodu ograniczenia źródeł kapitału (dziś patrzą na Wschód, głównie Chiny i Japonię oraz USA), ani niechęci firm doradczych. Zwłaszcza że te ostatnie usługi są dobrze płatne, a wiec chętnie realizowane przez globalne instytucje. AWK