Party na giełdach może trwać

Inwestorzy niesłusznie bali się o brak płynności na światowych rynkach akcji.

Publikacja: 22.03.2017 11:00

Ci gracze giełdowi, którzy obawiali się o trwałość globalnego rajdu w obliczu ostatniej wyprzedaży a

Ci gracze giełdowi, którzy obawiali się o trwałość globalnego rajdu w obliczu ostatniej wyprzedaży akcji mają ważny powód by odetchnąć z ulgą

Foto: PAP/EPA

Ci gracze giełdowi, którzy obawiali się o trwałość globalnego rajdu w obliczu ostatniej wyprzedaży akcji mają ważny powód by odetchnąć z ulgą. Banki centralne jeszcze nie sięgnęły po płynność, która wspierała ceny aktywów przez ostatnie osiem lat.

Realne stopy procentowe na świecie w tym roku mogą spaść, gdyż inflacja jest większa niż prawdopodobne zwyżki referencyjnych stóp procentowych, co stwarza techniczne wsparcie, które może stymulować globalne polowanie na rentowności.

Innymi słowy w najbliższych miesiącach globalne rynki akcji realnie będą tańczyły w rytmie wciąż luźnej polityki pieniężnej. Ta stymulacja może pomóc w neutralizacji zwyżek stóp w Stanach Zjednoczonych , a także obaw odnośnie do zbyt wysokich wycen, a także trudności jakie napotyka prezydent Donald Trump we wdrażaniu prowzrostowej polityki gospodarczej.

Wielkimi optymistami, jeśli chodzi o płynność na rynkach akcji, są analitycy Bank of America. Według ich przewidywań globalne stopy procentowe skorygowane o inflację, do końca 2017 roku obniża się do 0,45 proc. w porównaniu z 1,08 proc. obecnie.

„Banki centralne w perspektywie kolejnych 12 miesięcy nadal będą bardzo wspierać wzrost", napisał Ethan Harris, główny globalny ekonomista Bank of America Merrill Lynch, w raporcie skierowanym do klientów tej instytucji. Podkreślał, że nawet jeśli Fed w tym roku trzy razy będzie podnosił koszt kredytu, średnie stopy w krajach, które eksperci BofA monitorują, w nominalnym ujęciu zaledwie drgną a obniżą się jeśli zostaną skorygowane o inflację bazową.

Prognoza ta bazuje na średnich szacunkach stóp procentowych w 46 krajach ważonych ich udziałem w globalnej gospodarce i skorygowanych o inflację bazową.

Dla rynków akcji wzrost inflacji w połączeniu z niskimi realnymi rentownościami stwarza w tej chwili bardzo korzystne warunki. Mimo wtorkowego spadku o 1,2 proc. wcześniej Standard&Poor's500 szedł w górę na fali oczekiwań, iż wzrost cen zdynamizuje wydatki oraz inwestycje finansowane przez efektywnie niski koszt . kapitału.

Optymizm panujący na giełdach od grudnia pomógł w złagodzeniu warunków finansowych w USA mimo iż koszty pożyczania pieniędzy w krótkim terminie wzrosły po decyzji Fedu. Spready kredytowe zmalały podczas gdyż dolar miał trudności z utrzymaniem powyborczego marszu w górę. To stymuluje światową gospodarkę i niweluje skutki zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne.

„Na obecnych poziomach warunki finansowe powinny w znaczącym stopniu pozytywnie wpływać na wzrost w 2017 roku" , uważają analitycy Goldman Sachs.

Bloomberg

Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka światowa
#WykresDnia: Kosztowna gra przeciwko Trump Media
Gospodarka światowa
Powrót memowej armii. Czym handlują indywidualni traderzy?