Żelazna kurtyna dla biznesu nie istniała

Spekulacje na temat rosyjskich związków biznesowych Donalda Trumpa przypominają, że dla wielu Amerykanów Związek Sowiecki był miejscem do prowadzenie lukratywnych interesów. I to pomimo wrogości, jaką w propagandzie komuniści deklarowali wobec kapitalistów.

Aktualizacja: 06.02.2017 16:06 Publikacja: 05.10.2016 15:00

Plac Czerwony w Moskwie. Miejsce przynoszące dobre wspomnienia dla prosowieckich kapitalistów, takic

Plac Czerwony w Moskwie. Miejsce przynoszące dobre wspomnienia dla prosowieckich kapitalistów, takich jak Armand Hammer.

Foto: Archiwum

Donald Trump, republikański kandydat na prezydenta, jest często krytykowany za wypowiedzi chwalące rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i za to, że od wielu lat próbuje robić interesy w Moskwie (co zwykle mu nie wychodzi). – Trump może być marionetką Kremla – oskarża Robby Mook, szef kampanii wyborczej Hillary Clinton. – Jeśli martwicie się o bezpieczeństwo Polski, Ukrainy, Łotwy itp., nie możecie popierać Trumpa – pisze Edward Lucas, znany publicysta „The Economist". To, jak silne są związki Trumpa z Rosją, na pewno jeszcze będzie wielokrotnie przedmiotem dyskusji, ale na podstawie tego, co dotychczas ujawniono, można śmiało stwierdzić, że są one o wiele słabsze niż związki z Kremlem, w jakie wchodziły niektóre znane amerykańskie rekiny biznesowe już od czasów rewolucji bolszewickiej i utrzymywały je również w czasie zimnej wojny. Żelazna kurtyna praktycznie nigdy nie była barierą dla tych, którzy chcieli zarabiać na współpracy z Sowietami. A gdyby zastosować standardy ocen stosowane wobec Trumpa, można by np. uznać Rezerwę Federalną za siedlisko bolszewickiego spisku.

Pozostało 87% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Do poprawy wyników spółek z branży chemicznej niezbędny jest wzrost popytu i cen
Parkiet PLUS
Najwyższe stopy zwrotu przyniosą średnie spółki
Parkiet PLUS
Drozapol, Kernel... czyli ostra walka o delisting
Parkiet PLUS
Bank centralny jedyną realną opozycją przeciw rządom Victora Orbána
Parkiet PLUS
Nie ma planów i prac nad zmianami w OFE
Parkiet PLUS
Dodatków bio w paliwach przybywa