Węgry: Eksperymenty banku centralnego

Począwszy od października, węgierskie banki będą mogły ulokować w tamtejszym banku centralnym (MNB) na trzymiesięcznych lokatach maksymalnie 900 mld forintów (12,5 mld zł)

Publikacja: 22.09.2016 08:11

Węgry: Eksperymenty banku centralnego

Foto: GG Parkiet

Ograniczenie wykorzystania takich depozytów to kolejny pomysł MNB na poluzowanie polityki pieniężnej bez ruszania stóp procentowych.

Ostatniej obniżki swojej głównej stopy – oprocentowania wspomnianych trzymiesięcznych lokat banków komercyjnych w banku centralnym – MNB dokonał w maju. Obniżył ją wtedy do 0,9 proc. Niżej sprowadzać jej już nie chce. Jednocześnie jednak chciałby obniżyć koszt kredytu w węgierskiej gospodarce.

Obecnie na trzymiesięcznych depozytach w MNB banki utrzymują około 1,6 bln forintów. To sposób na zagospodarowanie nadpłynności. W październiku część tej kwoty zostanie uwolniona. Banki mogą wprawdzie lokować dowolne kwoty na jednodniowych depozytach w MNB, ale ich oprocentowanie jest ujemne (-0,05 proc.). Na preferencyjnych, dodatnio oprocentowanych jednodniowych depozytach banki mogą ulokować jedynie równowartość kwoty, którą zamierzają przeznaczyć na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Większość środków podjętych z MNB banki będą więc musiały ulokować na rynku międzybankowym albo przeznaczyć na akcję kredytową lub zakup obligacji skarbowych. Od tego, które z tych opcji wybiorą, będą zależały skutki ograniczenia wartości trzymiesięcznych depozytów.

– Słabość bilansów węgierskich banków ogranicza ich zainteresowanie udzielaniem kredytów. Przeszłość podpowiada, że zwiększą one inwestycje w obligacje skarbowe – ocenił William Jackson. Efektem powinien więc być teoretycznie spadek rentowności tych papierów, ale Jackson zwraca uwagę, że banki stopniowo ograniczają wykorzystanie trzymiesięcznych depozytów w MNB już od początku roku (wtedy wartość takich lokat sięgała 4 bln forintów), a rentowność obligacji skarbowych Węgier maleje od trzech miesięcy, w dużej mierze z powodów niezwiązanych z działaniami MNB.

Bank centralny zapowiada, że zmiany limitu depozytów trzymiesięcznych będą w najbliższym czasie jego głównym instrumentem kształtowania polityki pieniężnej, ale zdaniem Jacksona MNB wróci jeszcze do obniżek stóp procentowych.

Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi