Umowa Orange i Netii wstępem do współpracy?

Giełdowe telekomy odwracają relacje. Gigant skorzysta z dostępu do światłowodowej sieci Telefonii Dialog, aby zdobywać klientów.

Publikacja: 27.07.2016 06:12

Umowa Orange i Netii wstępem do współpracy?

Foto: GG Parkiet

Jako pierwsi informowaliśmy, że Orange Polska i Netia mogą współpracować przy inwestycjach w sieci światłowodowe. We wtorek pojawiły się pierwsze informacje na ten temat, choć – przynajmniej na razie – nie o wspólnych inwestycjach.

Budowanie napięcia

Najpierw, przy okazji omawiania wyników półrocza Orange, prezes Jean François Fallacher potwierdził, że grupa chce współpracy z operatorami przy FTTH. – Chcemy rozwijać infrastrukturę w inteligentny sposób, aby się nie dublowała – mówił Fallacher. – Możecie się państwo spodziewać informacji na ten temat w drugiej połowie roku – zapowiadał. Tak odpowiadał Przemysławowi Sawali-Uryaszowi, analitykowi Pekao IB, na konferencji dla biur maklerskich. Od tej chwili notowania Orange zaczęły marsz w górę.

Trzy godziny później telekom wydał komunikat o uzgodnieniu warunków umowy ze spółką zależną Netii – Telefonią Dialog – o dostępie do jej sieci FTTH. Orange uzyska dostęp do 114 tys. gospodarstw domowych, którym może zaoferować swoje usługi. Do tej pory było odwrotnie: to grupa Netii korzystała z infrastruktury Orange. Teraz relacje zaczynają działać w obie strony, a dodatkowo zasady współpracy firm zaczynają mieć charakter komercyjny, a nie – jak wcześniej – wynikać z oferty zatwierdzanej przez prezesa UKE.

Inwestycje bez zmian

Zanim Orange zawiadomił o ustaleniach z Dialogiem, Fallacher, pytany, czy kooperacja z telekomami zmieni wysokość wydatków Orange, zaprzeczał. – Poziom inwestycji jest ustalony. Moglibyśmy natomiast dotrzeć do większej liczby gospodarstw (plan zakłada budowę sieci o zasięgu 3,5 mln gospodarstw – red.) – wskazał. Podobny wydźwięk miał komunikat Orange. Wygląda więc na to, że inwestorzy nie mają podstaw, aby liczyć np. na wyższą dywidendę z Orange, ale notowania telekomu rosły po godz. 16.30 o blisko 6 proc.

– To informacja o małym znaczeniu biznesowym dla Orange. Nie ma powodu sądzić, że dzięki sieci Dialogu przyspieszy pozyskiwanie abonentów. Reakcja kursu jest nadmierna, ponieważ akcje były mocno przecenione – podsumowuje Konrad Księżopolski z Haitong Banku. Zwraca uwagę, że tracą akcje Cyfrowego Polsatu, który wcześniej drożał.

Sieć FTTH Orange dociera do 1 mln gospodarstw. Po drugim kwartale korzystało z niej 39 tys. abonentów, o 12 tys. więcej niż na koniec marca. Fallacher oceniał, że to wyniki zgodne z planem, ale mogłyby być lepsze.

[email protected]

Technologie
Asseco po konferencji: o przejęciach i o tym czy spółka szuka inwestora
Technologie
Analitycy wierzą w AB i Asbis
Technologie
Vercom sypnie groszem
Technologie
QNA uspokaja rynek po decyzji Apple’a
Technologie
Asseco z rekordową dywidendą
Technologie
cyber_Folks drożeje po wynikach