Czekając na wielki reset systemu

Niektórzy eksperci sugerują, że w ciągu kilku lat USA stworzą nowego dolara opartego na złocie, który stanie się kilkakrotnie droższe niż obecnie. Na ten scenariusz mogą się przygotowywać Chiny.

Publikacja: 20.07.2016 12:25

Siedziba nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej. Trzymanych jest tam około 7 tys. ton złota należ

Siedziba nowojorskiego oddziału Rezerwy Federalnej. Trzymanych jest tam około 7 tys. ton złota należącego do 37 banków centralnych z całego świata i część kruszcu stanowiącego rezerwy MFW. Skok na ten złoty skarbiec był częścią fabuły „Szklanej pułapki 3”.

Foto: Archiwum

To, że światowy system finansowy się zepsuł w 2008 r., jest oczywiste. O tym, jak nienormalna stała się sytuacja, świadczą choćby ujemne rentowności rządowych obligacji, wojny walutowe, desperackie pomysły zrzucania przez banki centralne „pieniędzy z helikoptera", mechanizmy ratowania banków pieniędzmi ich klientów czy też indeksy giełdowe bijące rekordy mimo spadających zysków spółek i słabego ożywienia gospodarczego.

Tego, że system wymaga naprawy, są świadomi decydenci z wielu krajów. O koniecznym resecie systemu wielokrotnie mówiła w ostatnich latach choćby Christine Lagarde (w jednym ze swoich przemówień z 2014 r. w ciągu 2,5 minuty użyła słowa na „R" dziesięciokrotnie). – Potrzebujemy nowych reguł gry – mówił niedawno Ben Bernanke, były szef Fedu. Rozmowy na temat przebudowy światowego systemu finansowego są już zapewne prowadzone od kilku lat.

Pozostało 90% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów. Dzięki zwyżce cen akcji
Gospodarka światowa
Sam Bankman-Fried skazany na 25 lat więzienia
Gospodarka światowa
Firma Trumpa jest już spółką memiczną
Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin