Zarobił 6200 proc. Co myśli o perspektywach rynku akcji?

Ten samouk na chińskich giełdach w 2015 roku zarobił ponad 6200 proc., a podczas dwóch miesięcy 2016 dołożył do tego kolejne 60 proc.

Aktualizacja: 23.06.2016 16:17 Publikacja: 23.06.2016 10:40

Zarobił 6200 proc. Co myśli o perspektywach rynku akcji?

Foto: Bloomberg

Jeśli chodzi o wyczucie chińskiego rynku prawie nie ma sobie równych. Huang Weimin potrafi radzić sobie podczas rajdów w górę jak i w okresie załamania. W tym roku jeszcze zanim zmienił się trend zdążył przywdziać skórę niedźwiedzia. Kiedy przez cztery miesiące giełdy akcji dryfowały Huang Weimin schronił się w gotówkowej przystani. Teraz powiada, że nadszedł czas zakupów.Jego zdaniem Shanghai Composite Index w trzecim kwartale może zyskać 18 proc.

Powinno się do tego przyczynić opóźnienie we wdrożeniu zmian reguł dotyczących ofert pierwotnych co ograniczy podaż nowych papierów na rynku, a także utrzymywanie przez władze stabilnego kursu juana przed jego oficjalnym wejściem do globalnego koszyka walut rezerwowych w październiku tego roku.

Huang przekonuje, iż Wielka Brytania pozostanie w Unii Europejskiej, co wyeliminuje największe międzynarodowe ryzyko dla cen aktywów, ale nawet głosowanie na „nie" nie przeszkodzi w rajdzie chińskich akcji.

- Może dojść do rzadkiego rajdu ryzykownych aktywów na świecie -kusi Huang Weimin, który obecnie zarządza oddzielnymi rachunkami klientów po likwidacji swojego funduszu hedgingowego pod koniec lutego, kiedy postanowił zmienić strategię na gotówkową.

Do ubiegłego roku ten inwestor był postacią anonimową, a gwiazdą został, kiedy jego Yourong Fund wywindował się na czoło wśród 310 prywatnych funduszy monitorowanych przez Shenzhen Rongzhi Investment Consultant Co. Jego obecny optymizm podziela coraz więcej chińskich funduszy hedgingowycvh, które zwiększają swoje zaangażowanie na rynku akcji mimo iż firma MSCI Inc. nie włączyła chińskich walorów klasy A do swoich indeksów.

W sondażu przeprowadzonym przez Shenzhen Rongzhi ponad połowa krajowych funduszy deklarowała zamiar zakupu akcji w czerwcu wobec 46 proc. takich instytucji zamierzających ograniczyć ekspozycję na papiery udziałowe.

Optymizm Huang Weimina ogranicza się jednak tylko do trzeciego kwartału, gdyż później może być gorzej z powodu spodziewanej po wyborach prezydenckich w USA podwyżki stóp procentowych przez tamtejszy bank centralny. Wówczas akcje znajdą się pod presją. Huang obawia się, że 2017 rok może być ryzykowny, kiedy zniknie wsparcie dla rynku.

Gospodarka światowa
Reddit do odstrzału, prześladowca przecenił akcje
Gospodarka światowa
Jen najsłabszy wobec dolara od 1990 roku. Czas na interwencję?
Gospodarka światowa
Kakao drożeje szybciej niż Bitcoin
Gospodarka światowa
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka światowa
#WykresDnia: Kosztowna gra przeciwko Trump Media
Gospodarka światowa
Powrót memowej armii. Czym handlują indywidualni traderzy?