Budownictwo

Aplisens: Zasobniejszy portfel zleceń

Zarząd Aplisensu, produkującego urządzenia pomiarowe, spodziewa się stabilnych wyników w drugiej połowie roku. – W całym 2014 r. realne jest osiągnięcie wyniku finansowego podobnego do ubiegłorocznego.

Adam Żurawski, prezes Aplisensu, obawia się nagłego załamania sprzedaży w Rosji w kolejnych miesiącach.

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

Wiele zależy jednak od tego, jak długo potrwa konflikt na Wschodzie i jak dalej będzie się rozwijać nasza sprzedaż w Rosji i na Ukrainie – zastrzega Adam Żurawski, prezes giełdowej spółki.

W I półroczu Aplisens zwiększył przychody o 8 proc., do 41,2 mln zł, i wypracował zysk netto podobny jak przed rokiem, sięgający 6,9 mln zł. II kwartał okazał się jednym z najlepszych w historii spółki, ale w dużej mierze wynikało to z przesunięcia realizacji niektórych kontraktów z I kwartału. Nieoczekiwanie Aplisens osiągnął w pierwszej połowie roku 19-proc. wzrost na rynku rosyjskim. – Jednak perspektywy dla tego rynku nie są najlepsze z uwagi na trwającą wojnę na Ukrainie – dodaje Żurawski. Konflikt ten przełożył się już na spadek sprzedaży ukraińskiej spółki zależnej, której przychody zmalały prawie o 50 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Dynamicznie rośnie natomiast spółka białoruska.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz