Analizy

9 propozycji inwestycyjnych

Analitycy trzech instytucji finansowych podpowiadają firmy, w które warto zainwestować w różnych horyzontach czasowych.
Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

Eksperci z DI Investors, Noble Securities oraz BM Deutsche Bank Polska przedstawiają propozycje na inwestycje w perspektywie miesiąca, sześciu miesięcy oraz roku.

Szybki zysk

Na początku przedstawiamy dwie propozycje dla krótkoterminowych graczy. Swoje typy przedstawiają DI Investors oraz BM Deutsche Bank Polska, natomiast Krzysztof Radojewski z Noble Securities postanowił wstrzymać się od wyboru. - W horyzoncie krótkoterminowym lepiej zainwestować w depozyt, bo inwestycja w mające nawet najlepsze fundamenty akcje na miesiąc, to czysta spekulacja – argumentuje.

DI Investors w horyzoncie miesięcznym zwraca uwagę na CCC. - Zgodnie z zapowiedziami zarządu 20 lutego spółka ma opublikować nie tylko wyniki IV kwartału, ale i plany długoterminowej strategii rozwoju. Naszym zdaniem kluczowym elementem nowej strategii będzie przyspieszenie ekspansji zagranicznej. W świetle obiecujących wyników pierwszych sklepów otwartych w Niemczech, Austrii sadzimy, ze rynek zareaguje pozytywnie. Zwłaszcza, że przy C/Z 20x CCC jest o ponad 30 proc. tańsze od LPP – mówi Łukasz Wachełko, wicedyrektor działu analiz DI Investors.

Z kolei Przemysław Gerschmann, analityk BM Deutsche Bank Polska, uznał, że w tak krótkim terminie warto inwestować głównie pod kątem sezonu wyników kwartalnych, które mogą pozytywnie zaskoczyć. - W tym przypadku warto zwrócić uwagę na Amicę. Miniony rok powinien być dobry dla branży AGD w Polsce, na czym może skorzystać również ta krajowa spółka. Ponadto dzięki upadłości hiszpańskiej firmy Fagor (znanej z produktów Mastercook), Amica ma szanse na zwiększenie swoich udziałów na rynku AGD. Warto również zwrócić uwagę na to, że spółka zakończyła program skupu akcji własnych. W efekcie nabyła akcje stanowiące 1,77 proc. kapitału zakładowego o wartości nominalnej ok. 276 tys. zł - mówi.

Siła w Herkulesie

W horyzoncie średnioterminowych otrzymaliśmy już propozycje od przedstawicieli wszystkich instytucji finansowych. Myśląc o półrocznej inwestycji na GPW, warto mieć na uwadze trzy firmy: Herkules, PKP Cargo oraz Integer.pl.

Pierwszy swoją propozycje przedstawia Krzysztof Radojewski, który do wzrostów typuje Herkulesa (spółkę wynajmująca żurawie wieżowe, hydrauliczne i gąsienicowe). - Zarząd w ostatnich kwartałach uelastycznił koszty i dostosował je do słabego rynku budowlanego. Problemem w dalszym ciągu pozostają stawki za wynajem, które są niskie, jednak ożywienie na rynku powinno pomóc je przynajmniej lekko podnosić. Spółka posiada relatywnie wysokie zadłużenie (dług netto na koniec 3Q2013 wynosił 79 mln zł) związane z finansowaniem majątku (są to głównie leasingi na zakup sprzętu), jednak zadłużenie to znajduje pokrycie w majątku, który na koniec okresu finansowania spółka zazwyczaj sprzedaje po cenie zbliżonej do wyceny księgowej i w ten sposób uzyskuje środki na końcową płatność leasingową - mówi analityk Noble Securities.

I dodaje: - Spółka przedstawiła w raporcie kwartalnym plan inwestycyjny na 2014 rok, który zakłada inwestycje w sprzęt do budowy farm wiatrowych za ok. 35 mln zł, z czego połowa będzie pokryta dotacją unijną. Odbicie rynku budowlanego powinno wpłynąć na wzrost stawek za wynajem sprzętu, a tym samym na poprawę wyników finansowych spółki. Wydaje się, że dźwignia operacyjna i finansowa powinna działać na korzyść spółki w kolejnych kwartałach biorąc pod uwagę potencjalne większe ożywienie w branży budowlanej w drugiej połowie 2014 roku.

PKP Cargo i Integer.pl

Kolejną propozycją na najbliższe sześć miesięcy jest PKP Cargo. - Branża transportu kolejowego towarów jest wysoce skorelowana z krajową sytuacją makroekonomiczną. Biorąc pod uwagę pozytywne odczyty PMI dla polskiego przemysłu (powyżej 50 pkt) czy oczekiwaną falę nowych projektów infrastrukturalnych, oczekujemy wzrostu przewozów realizowanych przez PKP Cargo w 2014 roku – mówi Piotr Nawrocki, analityk DI Investors. - Przy wysokiej dźwigni operacyjnej połączonej z dalszymi cięciami kosztów (np. dostępu do infrastruktury, energii, paliwa czy kosztów wynajmu nieruchomości) oczekujemy wzrostu EBITDA PKP Cargo do 848 mln zł w 2014 roku. Reasumując z uwagi na poprawiające się otoczenie makro spółka cykliczna jak PKP Cargo powinna znajdywać uznanie w oczach inwestorów – dodaje.

W średnim terminie ciekawą firmą może okazać się też Integer.pl. - Prezes spółki zapowiedział, że planuje przyspieszyć tempo światowej ekspansji i powtórzenie wyników z pierwszego półrocza. Capex w II połowie 2013 r. ma wynieść 150 mln zł, wobec 60 mln zł w I połowie roku. Integer.pl chce do końca 2016 roku uruchomić 16 tys. paczkomatów w niemal każdym europejskim państwie. Obecna cena, oscylująca w okolicach 300 zł, ma więc szansę nadal rosnąć na fali nowych doniesień o realizacji planów spółki – ocenia Przemysław Gerschmann.

Minimum 12 miesięcy

Większość ekspertów wypowiadających się w ostatnich tygodniach na łamach „Parkietu" przewiduje dobry dla inwestorów 2014 rok. Dlatego szczególnie ciekawie wyglądają propozycje inwestycyjne z co najmniej roczną perspektywą.

Pierwsza podpowiadana firma to przedstawiciel sektora mediowego. - W perspektywie rocznej polecamy TVN. Naszym zdaniem najbliższe miesiące przyniosą długo oczekiwane odbicie na rynku reklamy. Zakładając wzrost rynku reklamy telewizyjnej o 3 proc. w 2014 r. oczekujemy wzrostu EBITDA TVN-u o 20 proc. Jednocześnie podkreślamy istotne zmniejszenie kosztów finansowych związane z redukcją zadłużenia i refinansowaniem. Przy tak znaczącej poprawie wyników wycena na poziomie 15x C/Z i 11 EV/EBITDA nie wydaje się wygórowana – argumentuje Łukasz Wachełko.

Krzysztof Radojewski w długim terminie stawia na dewelopera GTC. Zdaniem eksperta nowo przeprowadzona emisja akcji po 7 zł, zaspokoi bieżące potrzeby finansowe na spłatę zapadających w 2014 roku zobowiązań i kontynuację procesu inwestycyjnego w galerie handlowe na Białołęce i Wilanowie.

- Dopięcie emisji powinno wyznaczać moment, w którym spółka zyskuje komfort finansowy. Po emisji wskaźnik C/WK będzie według naszych szacunków zbliżony do 0,85. Na projekty w krajach SEE (62 proc. portfela gotowych projektów) bezpiecznie będzie nakładać dyskonto około 10-20 proc. – mówi analityk Noble Securities.

I dodaje: - W kontekście nowych projektów najbardziej atrakcyjnie oceniamy warszawskie projekty handlowe (Galeria na Białołęce i w Wilanowie) i uważamy, że mają potencjał do zwiększenia NAV o 250-300 mln euro w perspektywie 3-4 lat, co przekłada się na wzrost o 30-40 proc. Oczywiście po zdyskontowaniu do dnia dzisiejszego potencjał wzrostu jest zdecydowanie niższy. Niemniej jednak, wydaje się, że czynniki w postaci komfortowej sytuacji finansowej oraz ciekawych projektów warszawskich, których realizacja powinna rozpocząć się w tym roku, połączone z wyhamowaniem kolejnych odpisów na rynkach SEE, są wystarczającym argumentem przemawiającym za atrakcyjnością w długim terminie akcji GTC.

Kolejne propozycje

Na koniec Przemysław Gerschmann postanowił przedstawić jeszcze dwóch kandydatów do wzrostów z horyzontem inwestycyjnym minimum 12 miesięcy. Jako interesujących propozycje dla długodystansowców, ekspert wymienił Wawel oraz Grupa Pelion.

- Wawel potwierdził w minionych latach swój potencjał do długoterminowych i stabilnych wzrostów, przy jednoczesnych regularnych wypłatach dywidendy. W 2013 roku spółce mógł pomóc efekt kryzysu, kiedy konsumenci bardziej skupiają się na drobnych przyjemnościach, takich jak słodycze. Warta uwagi jest także ostatnia kampania reklamowa, która ma na celu wzmocnienie wizerunku i świadomości marki – mówi Przemysław Gerschmann. - Choć wartość wskaźnika C/Z oraz C/WK znacząco przekracza średnią rynkową, to jednak na uwagę zasługuje wyjątkowo niskie zadłużenie spółki. Wawel osiąga satysfakcjonujące wyniki finansowe i jest obecny na terenie całego kraju głównie za pośrednictwem supermarketów, jak i zyskujących na rynku dyskontów. Na uwagę zasługuje niski udział eksportu w sprzedaży (ok. 5 proc.), co jednak może stanowić pole do dalszego rozwoju spółki po umocnieniu pozycji w kraju – dodaje.

Jeśli chodzi o Grupa Pelion to zdaniem analityka BM Deutsche Bank Polska, reprezentuje ona sektor o ogromnym potencjale rozwoju, jakim jest ochrona zdrowia. Starzejące się społeczeństwo, wzrost znaczenia prywatnej opieki zdrowotnej oraz postępujący rozwój innowacji w medycynie stwarzają duże pole do rozwoju tej spółki.

- Pelion funkcjonuje jako holding, dzięki czemu swoje cele biznesowe dywersyfikuje na poszczególne gałęzie ochrony zdrowia, od sprzedaży hurtowej i detalicznej po zaopatrzenie szpitali. Firma już teraz działa na terenie Polski i Wielkiej Brytanii, a w przyszłości można się spodziewać jej ekspansji na inne rynki. Fundamentalnie do inwestycji zachęca również wysoka rentowność kapitałów własnych na tle rynku oraz stosunkowo niska wartość wskaźnika cena zysk. Wizerunkowo spółce powinien pomóc również niedawny awans do grona mWIG40 - uzasadnia.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz