Gospodarka - Kraj

Rok 2013 oczami ekspertów

Prezes TFI, główny ekonomista oraz analityk giełdowy opowiadają, które wydarzenia z ostatnich 12 miesięcy zapadły im najmocniej w pamięć.

Alfred Adamiec (LifeWays), Sebastian Buczek (Quercus TFI) i Piotr Kaźmierkiewicz (CDM Pekao) bilansują mijający rok.

Foto: Archiwum

Osoby związane zawodowo z giełdą mają to szczęście, że rzadko nudzą się w pracy. A każdy rok spędzony na obserwacji walki byka z niedźwiedziem dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Jakie więc wydarzenia zostaną w pamięci po 2013 roku? – Warszawska giełda w 2013 r. najżywiej reagowała na dwa rodzaje informacji. Pierwszy rodzaj to te dotyczące wielkości stymulacji monetarnej w gospodarkach rozwiniętych, zwłaszcza w USA. A drugim były plany naszego rządu odnośnie do zmian w systemie emerytalnym – mówi Alfred Adamiec, główny ekonomista LifeWays. I dodaje: – Dane o wzroście gospodarczym, poziomie inflacji czy bezrobocia pozostawały w cieniu tych dwóch czynników.

Temat nr 1 – OFE

Kluczowym wydarzeniem na naszym rynku była niewątpliwie reforma systemu emerytalnego. – Zarówno planowane tempo jej przeprowadzania, liczba propozycji o diametralnie odmiennych skutkach dla rynku, jak i nieskończona liczba niedomówień pozostawiających pole do domysłów początkowo skutecznie wystraszyły inwestorów na GPW. Rynek kapitałowy nie lubi niepewności – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk CDM Pekao.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz