Analizy

Wyprawa na wyspy skarbów

Zabytkowa mapa lub panorama miasta może być elegancką dekoracją. Najrzadsze kosztują ponad 100 tys. zł, a ich cena rośnie.

Na aukcji bibliofilskiej w Warszawie 25 maja od 15 tys. zł. rozpocznie się licytacja panoramy Krakowa Brauna i Hogenberga z 1617 roku (42 na 111 cm).

Foto: Archiwum

Piękne mapy kupowane są  do dekoracji lub na prezenty. Kolekcjonerzy  to wybitni znawcy i badacze tematu, często szukają całkiem niefektownych map. Cenią kolejne edycje, które różnią się między sobą szczegółami niezauważalnymi dla laika. Najpierw warto sprecyzować, czy kupujemy do dekoracji czy na lokatę? Warto się dowiedzieć, jak kupować, żeby nie stracić pieniędzy.

Mapy weszły na nasz młody rynek dopiero  ok. 2002 roku. Wydarzeniem stała się wtedy wystawa  w Zamku Królewskim w Warszawie prywatnej kolekcji map i widoków miast dr. Tomasza Niewodniczańskiego.  To był impuls do rozwoju rynku. Na światowym dojrzałym rynku mapami handlują specjalistyczne antykwariaty. U nas można je znaleźć wszędzie, najczęściej oferują je antykwariaty bibliofilskie. Po 2008 roku ceny map przyhamowały, choć mniej niż  inne przedmioty na rynku antykwarycznym.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz