Wierzytelności

Kredyt Inkaso: Południe Europy kusi

Po konflikcie z firmą Best Kredyt Inkaso na dobre stara się wrócić do gry na rynku windykacyjnym. Pełniący obowiązki prezesa spółki Jarosław Orlikowski zapewnia, że idzie to całkiem nieźle.

Jarosław Orlikowski, p.o. prezesa Kredyt Inkaso.

Foto: Archiwum

– Ostatnie trzy kwartały naszego roku obrotowego 2017/2018 (rozpoczął się w kwietniu 2017 r.) z pewnością możemy zaliczyć do udanych. Nie tylko bowiem zwiększamy systematycznie skalę inwestycji, ale także poziom spłat przez dłużników – zdradza Orlikowski. To jednak ma być preludium do dalszej ekspansji. Spółka nie tylko zamierza zwiększać inwestycje, ale też obszar działalności. – Oczywiście naszym podstawowym rynkiem nadal jest Polska. Także biznesy w Rosji, Rumunii oraz Bułgarii realizują 100 proc. zakładanego planu. Jeżeli chodzi o Chorwację, to wciąż jesteśmy na etapie uczenia się tego rynku. Wolimy stopniowo zwiększać tam skalę inwestycji, niż już na początku inwestować tam duże pieniądze – mówi szef windykatora. Nie zmienia to jednak faktu, że Chorwacja wydaje się być atrakcyjnym rynkiem, który w przyszłości ma szansę stać się istotną częścią w skali bznesu. – Myślimy też o dalszej ekspansji zagranicznej. Z jednej strony jest to bardzo dobra dywersyfikacja biznesu, a z drugiej – w Europie wciąż są atrakcyjne rynki o stosunkowo niewielkim poziomie konkurencji. Planujemy więc w niedalekiej przyszłości wejść na kolejny rynek, najprawdopodobniej będzie to jeden z krajów południa Europy. Cały czas jesteśmy też zainteresowani zwiększaniem skali inwestycji. Te w okresie trzech kwartałów zbliżają się do 100 mln zł. Liczymy, że w kolejnym roku będzie to jeszcze większa kwota. Tym bardziej że mamy potrzebny kapitał, aby dalej inwestować – zapewnia prezes.

Silny partner, fundusz Waterland, który jest głównym udziałowcem firmy, czy też możliwość uruchomienia kolejnych transz bankowych pieniędzy – to między innymi te źródła mają zapewnić spółce kapitał na nowe portfele.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz