Waluty

Eurozłoty zmierza do 4,23; rentowność papierów na krótkim końcu w dół

Oddalająca się perspektywa podwyżki stóp procentowych w Polsce nie sprzyja złotemu - ocenił Piotr Popławski, ekonomista ING Bank Śląski. Dodał, że gołębia Rada Polityki Pieniężnej wpływa też na zniżkujące rentowności papierów SPW na krótkim końcu krzywej.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

"Jeśli chodzi o złotego spodziewamy się jeszcze lekkiego osłabienia. Nastawienie Rady Polityki Pieniężnej (podczas konferencji po ostatnim posiedzeniu - PAP) było bardziej gołębie, niż spodziewał się tego rynek. Ponadto, mamy całkiem dobre dane z USA, więc rynek będzie grał na mocniejszą ścieżkę podwyżek stóp procentowych w USA. Grudniowa podwyżka jest już wyceniona, więc dużego efektu nie będzie, ale dla złotego jest to pozytywne" - powiedział PAP Biznes Popławski.

"Oczekujemy, że kurs EUR/PLN na przełomie tygodnia - koniec piątkowej sesji lub początek poniedziałkowej - może sięgnąć 4,23" - dodał.

We wtorek na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, prezes NBP Adam Glapiński podtrzymał swój pogląd, że stopy procentowe powinny pozostać bez zmian aż do końca 2018 r.

Zdaniem ekonomisty ING Banku Śląskiego, w ostatnim czasie gołębia Rada pozostaje też kluczowa dla krajowego rynku długu.

"W związku z retoryką Rady powinny zacząć spadać rentowności papierów na krótkim końcu krzywej dochodowości. Szanse na to, że podwyżka stóp procentowych nastąpi w 2018 r. spadły. Rada dała znać, że jest mało wrażliwa na bieżące dane, mocniejszą koniunkturę, na to, że inflacja odbiła. (...) Pokazuje to, że przegłosowanie podwyżki przed końcem przyszłego roku będzie bardzo trudne" - ocenił.

"Na długim końcu krzywej w ostatnim czasie widoczne są spadki, najwyraźniej jest to przebudowa pozycji przed końcem roku. Podejrzewam, że umocnienie się zatrzyma w okolicach ostatniej aukcji zamiany w tym roku" - dodał.

Ministerstwo Finansów planuje zorganizować 15 grudnia przetarg zamiany, na którym planuje sprzedać papiery OK0720, WZ1122, PS0123, DS0727 i WZ0528, a odkupić papiery WZ0118, PS0418, PS0718 i OK1018.


Wideo komentarz