Waluty

Złoty odporny na dane

Piątkowa sesja przyniosła dalszą konsolidację kursu EUR/PLN w wąskim zakresie 4,22–4,25, w którym para pozostaje już od miesiąca.
Foto: Archiwum

Krajowa waluta jest odporna zarówno na wyjątkowo dobre dane z polskiej gospodarki, jakie poznaliśmy w tym tygodniu (m.in. najwyższy od sześciu lat odczyt PKB), jak i na negatywne doniesienia, jak przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji ws. Polski nt. naruszenia praworządności i prawa UE.

W przypadku eurodolara piątkowe notowania przyniosły ustabilizowanie przy 1,18 po wzroście pary w poprzednich dniach. Do wyhamowania zwyżek mogła się przyczynić informacja o przegłosowaniu przez amerykańska Izbę Reprezentantów propozycji reformy podatków – kolejnym kroku w stronę wprowadzenia wyczekiwanych cięć tych obciążeń. Amerykański Kongres stoi jednak przed większym wyzwaniem w postaci przeforsowania projektu w Senacie, gdzie przewaga zwolenników ustawy wśród republikanów jest minimalna. Temat ten prawdopodobnie zdominuje rynki na początku przyszłego tygodnia. Spore ryzyko opóźnień przemawia jednak za ustabilizowaniem EUR/USD w zakresie 1,1680–1,19.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" 2+1 miesiąc GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz