Waluty

Złoty odporny na dane

Piątkowa sesja przyniosła dalszą konsolidację kursu EUR/PLN w wąskim zakresie 4,22–4,25, w którym para pozostaje już od miesiąca.
Foto: Archiwum

Krajowa waluta jest odporna zarówno na wyjątkowo dobre dane z polskiej gospodarki, jakie poznaliśmy w tym tygodniu (m.in. najwyższy od sześciu lat odczyt PKB), jak i na negatywne doniesienia, jak przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji ws. Polski nt. naruszenia praworządności i prawa UE.

W przypadku eurodolara piątkowe notowania przyniosły ustabilizowanie przy 1,18 po wzroście pary w poprzednich dniach. Do wyhamowania zwyżek mogła się przyczynić informacja o przegłosowaniu przez amerykańska Izbę Reprezentantów propozycji reformy podatków – kolejnym kroku w stronę wprowadzenia wyczekiwanych cięć tych obciążeń. Amerykański Kongres stoi jednak przed większym wyzwaniem w postaci przeforsowania projektu w Senacie, gdzie przewaga zwolenników ustawy wśród republikanów jest minimalna. Temat ten prawdopodobnie zdominuje rynki na początku przyszłego tygodnia. Spore ryzyko opóźnień przemawia jednak za ustabilizowaniem EUR/USD w zakresie 1,1680–1,19.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz