Mniej jastrzębi FED wsparł złotego

Poranny, czwartkowy handel na rynku FX przynosi wyraźne podbicie notowań PLN po tym jak inwestorzy przecenili dolara po FED.

Publikacja: 22.03.2018 06:59

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2278 PLN za euro, 3,4259 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,6079 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8396 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,393% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin na rynkach finansowych było zakończenie posiedzenia FED. Zgodnie z oczekiwaniami J. Powell (wraz z FOMC) zdecydował o podwyżce stóp o 25pb. - scenariusz ten był jednak w pełni zdyskontowany już przez inwestorów. Samo wystąpienie nowego szefa FED odebrane zostało raczej neutralnie bez większego „gamechanger'a". Kluczowym tematem okazała się prognozowana liczba podwyżek w 2018r. Część rynku spodziewała się nakreślenia scenariusza 4 ruchów, tymczasem stanowisko FED sugeruje jeszcze dwa ruchy (czyli łącznie 3 podwyżki), co odebrane zostało jako pretekst do przeceny dolara. Kurs EUR/USD szybkim ruchem wzrósł z 1,2260 USD do 1,2368 USD. Klasycznie słabszy dolar przyniósł momentalne wsparcie dla walut typu EM, w  tym złotego. EUR/PLN powrócił blisko 4,22 PLN, a USD/PLN w kierunku 3,42 PLN. W szerszym kontekście otrzymaliśmy doraźne wsparcie dla PLN, jednak średnio/długoterminowo sytuacja nie uległa zmianie – w dalszym ciągu możemy obserwować podbijanie presji na PLN z uwagi na potencjalne różnice w zakresie perspektyw polityki monetarnej (tzw. dyferencjał stóp procentowych na linii PLN/USD).

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. GUS poda jedynie dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w kwietniu. NBP opublikuje również wskazanie dot. podaży pieniądza w ujęciu M3. Kluczowym czynnikiem pozostanie jednak wczorajszy FED. W tle obserwować będziemy posiedzenie BoE oraz popołudniowy pakiet danych z USA (m.in. indeks PMI).

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy cofniecie się kursów m.in. EUR/PLN z okolic oporu na 4,2450 PLN. Same krótkoterminowe trendy pozostają jednak nienaruszone.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Tydzień pod znakiem banków centralnych
Waluty
Dolar jeszcze może pokazać światu swoją potęgę
Waluty
Jakie perspektywy ma polski złoty?
Waluty
Kurs złotego nieco słabszy w piątkowy poranek
Waluty
Korekta notowań złotego może powoli dobiegać już końca
Waluty
Marek Rogalski, DM BOŚ: Na jakie waluty stawiać w 2024 r.?