Waluty

Oczekiwanie na Fed i PMI

Kurs EUR/USD poruszał się w ostatnich dniach w umiarkowanym zakresie wahań w okolicy 1,23. Na niekorzyść dolara przemawiały ostatnie dane z USA.

Wojciech Stępień, CFA, analityk, Raiffeisen Polbank

Foto: materiały prasowe

Miesięczna dynamika inflacji CPI zgodnie z oczekiwaniami w lutym spowolniła. Dodatkowo po raz kolejny rozczarował odczyt sprzedaży detalicznej – dane takie sprawiają, że coraz mniej prawdopodobne wydaje się przyspieszenie wzrostu gospodarczego w USA w I kwartale do wyraźnie powyżej 2 proc. r./r.

Z drugiej jednak strony wsparciem dla dolara okazał się piątkowy, lepszy od oczekiwań odczyt produkcji przemysłowej. Notowania dolara stabilizują również oczekiwania na przyszłotygodniowe posiedzenie Fedu, które prawie na pewno przyniesie kolejną podwyżkę stóp procentowych. O ile podwyżka wydaje się niemal pewna, to większa niepewność panuje co do tego, czy zrewidowana zostanie prognoza ścieżki stóp. Obecna prognoza zakłada trzy podwyżki w tym roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz