Waluty

PLN bez zmian, dolar ciągle blisko 3-letnich minimów

Piątkowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi podtrzymanie spadków na USD/PLN w ślad za podbiciem eurodolara.

Konrad Ryczko

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1598 PLN za euro, 3,3931 PLN wobec dolara,  3,5441 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7246 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,321% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku walutowym nie przyniosło większych zmian, aczkolwiek warto wspomnieć o ponownym podbiciu kursu EUR/USD powyżej 1,2250 USD. Jest to wynikiem oczekiwań co do zaostrzenia polityki EBC oraz tzw. goverment shutdown w USA. W konsekwencji wycena dolara ponownie znalazła się blisko 3-letnich minimów. W konsekwencji notowania USD/PLN spadły ponownie poniżej 3,40 PLN (3,3870 PLN), zmierzając w stronę  poziomów ostatni raz notowanych w grudniu 2014r. Brak jest obecnie istotniejszych czynników lokalnych – dobre dane makro za grudzień (CPI oraz rynek pracy) najpewniej nie wpłyną na stanowisko RPP. Kluczowym czynnikiem pozostaje zachowanie eurodolara oraz globalne nastroje wokół walut EM.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane GUS dot. sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej za grudzień. Rynek spodziewa się spadku dynamik do 8,7% r/r (vs 10,2% uprzednio) oraz 2,9% r/r (vs 9,1% uprzednio). Ponadto poznamy wskazanie dot. koniunktury konsumenckiej za styczeń oraz grudniowy odczyt PPI (oczek. 0,6% r/r).

Z rynkowego punktu widzenia na większości par związanych z PLN widoczne są lokalne ruchy konsolidacyjne. EUR/PLN nieznacznie sugeruje jednak możliwy ruch spadkowy do 4,14 PLN. Dynamika dalszych zniżek USD/PLN ( i spadku w stronę minimów z 2014r.) zależna będzie od dalszych ruchów na dolarze.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: DM BOŚ

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz