Waluty

Dobry początek roku na PLN, CPI w kalendarzu

Poranny, środowy handel na rynku przynosi podtrzymanie mocnego PLN, pomimo wyhamowania trendu deprecjacyjnego na USD.

Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1613 PLN za euro, 3,4528 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5522 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,6962 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,302% w przypadku obligacji 10-letnich (29.12).

Początek nowego roku na rynku walutowym przyniósł podtrzymanie wcześniejszych trendów – dalsze wzrosty EM przy osłabieniu dolara. Lokalnie wydaje się, iż znajdujemy się jednak bliżej dołka na wycenie dolara, tym bardziej, iż okolice 1,21 EUR/USD traktować należy jako istotny opór. Niemniej dobre nastroje wokół koszyka EM i CEE pozwoliły na spadek pary USD/PLN do 3,45 PLN oraz EUR/PLN do 4,16 PLN. Warto ponadto wspomnieć o wczorajszych odczytach grudniowych indeksów PMI, które generalnie potwierdziły dobrą koniunkturę w Eurolandzie. W przypadku wskazania dla Polski odczyt wyniósł 55 pkt. wobec oczekiwanych 54,7 pkt. Aktywność rynku pozostawała jednak ograniczona m.in. z uwagi na wprowadzanie MIFID 2 oraz dzień wolny od handlu w Tokio. Środa powinna być jednak pierwszym realnym dniem obrotu z uwagi na dzisiejsze publikacje z USA oraz zbliżający się comiesięczny raport z amerykańskiego rynku pracy.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy wstępny odczyt inflacji CPI za grudzień. Rynek spodziewa się dynamiki na poziomie 2,1% r/r wobec 2,5% w listopadzie. Teoretycznie więc możemy mówić o szerszym oczekiwaniach co do stonowania odbicia inflacji – scenariusza zakładanego również przez RPP. Wydarzeniem sesji będzie jednak wieczorna publikacja minutes z ostatniego (relatywnie gołębiego, pomimo decyzji o podwyżce) posiedzenia FED.

Z rynkowego punktu widzenia USD/PLN kontynuuje ruch spadkowy po naruszeniu długoterminowej linii trendu wzrostowego. Teoretycznie zmierzamy do okolic 3,35 PLN (kolejne istotne wsparcie to dopiero okolice 3,1 PLN). W praktyce scenariusz ten zależeć będzie od dalszych nastrojów wokół USD i potencjału sforsowania istotnego oporu na 1,21 EUR/USD.

Konrad Ryczko

Analityk Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: DM BOŚ

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz