Ubezpieczenia

Oszczędzanie na emeryturę. Projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Na środę rząd zaplanował przedstawienie projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.
Foto: Archiwum

Od lewej: Maciej Jasiński, dyrektor zarządzający Ipopemy TFI, oraz Marcin Dyl, prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Foto: Archiwum

W środę rząd zamierza przedstawić ostateczny projekt ustawy wprowadzającej od 1 stycznia 2019 r. nową formę oszczędzania na emeryturę – pracownicze plany kapitałowe. Zanim ustawa trafi do Sejmu, projekt przejdzie konsultacje społeczne. Niektórzy jednak obawiają się, że na tym etapie może dojść do niekorzystnych zmian przepisów, co w efekcie zniechęci Polaków do PPK – wynika z debaty zorganizowanej na ten temat przez Ipopemę TFI.

Najważniejsze to zaufanie

Zgodnie z założeniami do PPK wszyscy pracownicy będą zapisywani automatycznie, ale będzie możliwość rezygnacji. Ci, którzy pozostaną, sami zadeklarują, jaką część wynagrodzenia będą odkładać na przyszłość (od 2 do 4 proc.). Do tej kwoty co najmniej 1,5 proc. pensji będą dokładać pracodawcy. Trzecim źródłem będą wpłaty z budżetu państwa – na początek 250 zł oraz 240 zł co roku.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu na kwartał i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz