24 października na terenie Gremi Park w Alwerni odbędzie się konferencja „VR/AR Tech Summit". Eksperci i praktycy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy wirtualna i rozszerzona rzeczywistość to chwilowa moda czy technologie, które zrewolucjonizują życie. Jakie są najsilniejsze trendy w rozwoju tych technologii, w jakich branżach i sektorach znajdzie ona zastosowanie i w jakiej perspektywie? W programie konferencji przewidziane są wystąpienia eksperckie, case studies oraz debaty. Zaplanowano trzy ścieżki tematyczne: AR/VR w grach video, w medycynie oraz sekcja polskich startupów VR-owych.

AR i VR opanują każdy aspekt życia

Technologie rozszerzonej (AR) i wirtualnej (VR) rzeczywistości to już nie science fiction. Globalny rynek tego typu innowacyjnych rozwiązań do 2020 r. – według najbardziej optymistycznych prognoz – będzie wart nawet ponad 0,5 bln USD. Prognozy nie pozostawiają złudzeń – AR i VR w ciągu kilku lat mogą stać się codziennością. Świadczyć może o tym fakt, że w projekty tego typu zaangażowali się potentaci: Sony, Samsung, Microsoft, Facebook, a ostatnio też Amazon.

– O perspektywach tego rynku wiele mówi fakt, że wartość inwestycji w startupy pracujące nad rozwiązaniami AR i VR – liczona od 2010 r. – przekroczyła już 4 mld USD – komentuje Paweł Gepner, inżynier w Intel Poland.

Trend jest więc jasny. Lisa Su, prezes amerykańskiego koncernu AMD, mówi wprost: obie technologie mają potencjał, aby poprawić jakość życia, pracy i zabawy, zacierając linię między wirtualnymi i fizycznymi światami. – Technologie te wpłyną na wiele branż – od rozrywki, edukacji i komunikacji, po sektor medyczny – podkreśla.

Z kolei Mark Zuckerberg, który trzy lata temu przejął Oculusa za astronomiczną kwotę 2 mld USD, liczy, że w ciągu następnej dekady wirtualna rzeczywistość wyprze tradycyjne komputery czy smartfony. Konsumenci badani przez Ericsson ConsumerLab oczekują zaś, że w bliskiej przyszłości wirtualne ekrany zastąpią też telewizję. Podobnie będzie z technologią rzeczywistości rozszerzonej, która przeniknie niemal każdy aspekt codzienności. Przedsmak możliwości, ale i popularności tej technologii dał gigantyczny sukces Pokemon GO. Jak wynika z danych Ericssona, dziś siedmiu na dziesięciu konsumentów z rozwiniętych rynków (m.in. Niemiec, USA i Japonii) jest przekonanych, że AR i VR staną się głównym trendem w turystyce, handlu, mediach czy edukacji.