Technologie i IT

XTPL od czwartku na NewConnect

Spółka rozwijają technologię ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów zadebiutuje 14 września na rynku NewConnect.
Foto: Fotorzepa, Grzegorz Psujek

W ramach przeprowadzonych w lipcu zapisów na akcje w ofercie publicznej spółka XTPL pozyskała 10 mln zł na komercjalizację swojej technologii. Łącznie zaoferowano 155 tysięcy akcji, w tym w transzy instytucjonalnej 135 tysięcy. Klienci detaliczni mogli zapisać się na łącznie 20 tysięcy akcji. Redukcja w transzy indywidualnej sięgnęła 93 proc.

W ofercie publicznej udział wziął zagraniczny fundusz inwestycyjny ACATIS Investment GmbH, który objął ponad 5 proc. akcji XTPL.

Spółka XTPL działa na rynku transparentnych optycznie i przewodzących elektrycznie warstw (ang.Transparent Conductive Films – TCF). Według szacunków spółki wartość rynku wynosi 6 mld dolarów i w samym obszarze fotowoltaiki i wyświetlaczy rośnie niemal 25 proc. rocznie. Kolejną branżą, do której spółka zamierza kierować swoją ofertę, jest obszar elektroniki drukowanej.

- Patrząc przez pryzmat potrzeb rynkowych, technologia XTPL to rewolucja. Drukowane nanomateriały pozwolą zmienić zasady gry na masowym rynku ogniw słonecznych, wyświetlaczy i ekranów dotykowych – tłumaczy dr Filip Granek, prezes XTPL. – Jestem przekonany, że precyzyjne drukowanie materiałów to przyszłość wielu branż, w których możemy odegrać znaczącą rolę. Tak jak dziś drukujemy książki czy gazety, będziemy w przyszłości drukowali również zaawansowane urządzenia elektroniczne, m.in. nowoczesne sensory i zabezpieczenia antypodróbkowe – przyznaje.

- Pieniądze z IPO pozwolą nam na stworzenie i rozwój tej części firmy, która będzie rodzić przychody. Skupimy się przede wszystkim na produkcji drukarek laboratoryjnych, rozbudowie naszych laboratoriów, budowie działu rozwoju biznesu oraz na pracach nad tworzeniem spersonalizowanych rozwiązań dla przemysłu – dodaje Granek.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły