Technologie i IT

MCI sprzedaje iZettle, PayPal kupuje

Amerykański gigant PayPal kupił od funduszu MCI.TechVentures cały jego pakiet akcji w iZettle. Sprzedany pakiet jest wart 44 mln dol., a całe iZettle zostało wycenione na 2,2 mld dol., co oznacza, że firma dołączyła do grona europejskich jednorożców (startupy wyceniane powyżej 1 mld dol.).
Foto: Bloomberg

iZettle specjalizuje się w akceptacji płatności mobilnych dla średnich, małych oraz mikro przedsiębiorstw. Fundusz MCI swój pakiet iZettle sprzedał za około 44 mln dol. (realizując zwrot CoC na poziomie 3,5x, przy Gross IRR powyżej 70 proc.). Szacuje się, że zrealizuje na tej inwestycji ponad 110 mln zł zysku. Jest to trzeci największy tzw. exit pod względem wygenerowanego zysku w 20 letniej historii MCI (większy zysk wygenerowały jedynie transakcje sprzedaży spółek Invia oraz Mall.cz).

MCI był jednym z inwestorów spółki od 2015 r., obok takich globalnych funduszy, jak Index Ventures, Intel Capital, 83 North, Northzone, czy też Creandum. Podpisana umowa inwestycyjna wymaga uzyskania zgody szwedzkiego regulatora. Wartość transakcji plasuje akwizycję iZettle wśród 10 największych „exitów" spółek technologicznych współfinansowanych przez fundusze VC/PE; większe były tylko wyjścia z takich inwestycji, jak Supercell, Skype, King.com, Playtiki i Avito. PayPal, to światowy prekursor w obszarze płatności online. Spółka została założona przez weteranów Doliny Krzemowej (m.in. Elona Muska, Maxa Levchina czy Petera Thiela) w 1998 r. W 2002 r. została przejęta przez serwis eBay, by w 2015 r. - po wydzieleniu - ponownie zadebiutować na giełdzie jako niezależny podmiot. Obecna jej kapitalizacja rynkowa to 94 mld dol., co czyni ją największym (pod względem wartości) publicznie notowanym jednorożcem fintechowym (startup z branży finansowej) na świecie.

Akwizycja iZettle jest jak dotychczas największą transakcją M&A zrealizowaną przez PayPal, wcześniejsze to Xoom (startum z branży przelewów online został kupiony za 890 mln dol.), czy Braintree (firma z branży płatnościowej dla merchantów przejęta za 800 mln dol.). iZettle równolegle do procesu sprzedaży pracowało nad ofertą publiczną, planując debiut na sztokholmskim parkiecie Nasdaq, jednak otrzymana oferta od inwestora strategicznego okazała się atrakcyjniejsza dla założycieli i inwestorów w spółce.

- Inwestycja w spółkę iZettle wpisuje się w pełni w strategię funduszu - mieliśmy do czynienia ze sprawdzonym model biznesowym rozwijanym przez doświadczonych przedsiębiorców. Z drugiej strony istniało zapotrzebowanie na kapitał na dalsze skalowanie przedsięwzięcia - mówi Tomasz Danis, współzarządzający funduszem MCI.TechVentures.

Inwestycje w obszarze fintech, stanowią 1/3 portfela MCI, pozostałe 2/3 to spółki e-commerce, czy też dostarczające infrastrukturę IT. Do spółek działających w obszarze finansowym należą Dotcard, Netrisk, Azimo, Marketinvoice, NaviExpert oraz mfind.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET.COM

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły