Technologie i IT

IT Kontrakt: W planach ekspansja zagraniczna

W 2018 r. globalne wydatki na IT wyniosą 3,7 bln USD, czyli o 4,5 proc. więcej niż w zeszłym roku – prognozuje instytut Gartner.
Foto: www.sxc.hu

Analitycy się zastanawiają, jaka będzie dynamika rynku w Polsce. Po dwóch latach zastoju w segmencie publicznym jest wreszcie nadzieja na wzrost.

Tymczasem polskie firmy kontynuują rozwój na zagranicznych rynkach – zarówno te notowane na GPW (m.in. Comarch, Ailleron czy Asseco), jak i niepubliczne. W tej drugiej grupie jest m.in. IT Kontrakt, który planuje ekspansję na kraje grupy DACH (Niemcy, Austria i Szwajcaria) oraz Skandynawię. W tym roku zamierza urosnąć o 30 proc. W 2017 r. jego obroty wyniosły 230 mln zł.

– Widzimy, że polska branża outsourcingu procesów IT rozwija się w tempie 10–15 proc. rocznie. Wszystko dzięki temu, że wzrasta zapotrzebowanie na usługi informatyczne i wyspecjalizowaną kadrę. Temu sprzyja cyfryzacja procesów biznesowych i rozwój nowych technologii, ale i powoduje zmniejszenie dostępności specjalistów IT na polskim rynku – mówi Tomasz Pyrak, wiceprezes IT Kontraktu. Podkreśla, że gwarancją na zrekrutowanie talentów są ciekawe projekty.

Polska zajmuje 23. miejsce według wskaźnika Komisji Europejskiej, pokazującego stopień cyfryzacji społeczeństwa w Unii Europejskiej. Trzy pierwsze pozycje przypadają Danii, Finlandii oraz Szwecji. Również Austria i Niemcy plasują się wysoko.

Poszczególne segmenty rynku IT mają różną dynamikę. Znacząco rośnie ten związany ze sztuczną inteligencją, ana¬lizą danych, oprogramowaniem dla firm oraz z internetem rzeczy (IoT). W 2018 r. globalne wydatki na IoT wyniosą 772,5 mld USD – prognozuje IDC.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz