Dla przypomnienia – Kim i Mauborgne, wykładający w szkole biznesu INSEAD w podparyskim Fontainebleau, twierdzą, że firmy, które osiągną wiodącą pozycję w przyszłości, odniosą swój sukces nie dzięki zwycięstwu nad konkurentami, lecz przez stworzenie błękitnych oceanów. Tym terminem opisują przestrzeń rynkową niezagospodarowaną jeszcze przez konkurencję, która jest doskonałym środowiskiem do wzrostu. Przeciwstawnym pojęciem jest czerwony ocean, gdzie rywale prowadzą zaciekłą walkę o dominację. Czerwone oceany, czyli rynki już istniejące, są ograniczone, a reguły konkurencji są znane i określone. Firmy rywalizują o jak największą część popytu, więc przestrzeń rynkowa staje się zatłoczona, przez co zwiększenie zysków jest coraz trudniejsze.

Nowa książka, bazująca na 30 latach pracy nad teorią błękitnego oceanu, przedstawia kilkuetapowe podejście, które – bazując na obserwacji psychologii człowieka – ma pokazać, jak budować wiarę w siebie. Autorzy prezentują narzędzia do kreowania rynku, mające pomóc w lepszym zrozumieniu, w jakim kierunku powinna się zwrócić firma w poszukiwaniu nowego wzrostu. Książka ma pomóc w wytyczeniu nowych granic rynku oraz planowaniu i wybieraniu ruchu błękitnego oceanu. Autorzy pokazują też, jak przetestować i ostatecznie wdrożyć przemianę w kierunku błękitnego oceanu.

Sporo było krytyki pierwszej książki i teorii błękitnego oceanu ogólnie, jeśli jednak ktoś wierzy w tę strategię, nowa książka może być przydatnym rozszerzeniem pierwszej.