Świat ekonomii

Walutowe zapasy i obligacyjne niepokoje

Tydzień na rynkach › Początek roku przynosi kontynuację dobrych nastrojów na giełdach, przepychankę między euro i dolarem oraz nerwowość na rynku obligacji.
Foto: Bloomberg

Uwagę inwestorów w ostatnich dniach przyciągają przede wszystkim wydarzenia na rynku walutowym i skarbowych papierów dłużnych. Czynników ryzyka można wypatrywać właśnie w tych dwóch obszarach rynku finansowego. Na zmagania wspólnej waluty z dolarem ze szczególnym niepokojem spoglądają zarówno główne giełdy europejskie, jak i emerging markets. Te pierwsze byłyby szczęśliwe z umocnienia się dolara, drugie zaś z jego osłabienia.

Choć dotychczasowa wymiana ciosów między głównymi walutami na razie nie przyniosła wyraźnego rozstrzygnięcia, wiele wskazuje na to, że euro wyjdzie z niej zwycięsko. Rozpoczęty w poniedziałek kontratak dolara został powstrzymany przez czwartkową publikację protokołu z poprzedniego posiedzenia EBC. Wynika z niego wyraźnie, że Mario Draghi wkrótce zacznie oswajać inwestorów z wizją zamykania punktu skupu obligacji, kończenia z ujemną stopą depozytową i podwyższania głównej stopy procentowej. Jeśli chciałby uczynić to w miarę bezboleśnie, powinien uważnie studiować doświadczenia Fed w zakresie forward guidance z ostatnich kilku lat.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Już teraz zamów teraz e-prenumeratę na 2018 rok!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz