Świat ekonomii

Walutowe zapasy i obligacyjne niepokoje

Tydzień na rynkach › Początek roku przynosi kontynuację dobrych nastrojów na giełdach, przepychankę między euro i dolarem oraz nerwowość na rynku obligacji.
Foto: Bloomberg

Uwagę inwestorów w ostatnich dniach przyciągają przede wszystkim wydarzenia na rynku walutowym i skarbowych papierów dłużnych. Czynników ryzyka można wypatrywać właśnie w tych dwóch obszarach rynku finansowego. Na zmagania wspólnej waluty z dolarem ze szczególnym niepokojem spoglądają zarówno główne giełdy europejskie, jak i emerging markets. Te pierwsze byłyby szczęśliwe z umocnienia się dolara, drugie zaś z jego osłabienia.

Choć dotychczasowa wymiana ciosów między głównymi walutami na razie nie przyniosła wyraźnego rozstrzygnięcia, wiele wskazuje na to, że euro wyjdzie z niej zwycięsko. Rozpoczęty w poniedziałek kontratak dolara został powstrzymany przez czwartkową publikację protokołu z poprzedniego posiedzenia EBC. Wynika z niego wyraźnie, że Mario Draghi wkrótce zacznie oswajać inwestorów z wizją zamykania punktu skupu obligacji, kończenia z ujemną stopą depozytową i podwyższania głównej stopy procentowej. Jeśli chciałby uczynić to w miarę bezboleśnie, powinien uważnie studiować doświadczenia Fed w zakresie forward guidance z ostatnich kilku lat.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu za jedyne 69zł na miesiąc.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz