Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA. Dynamiczna zwyżka notowań ropy naftowej.

Publikacja: 26.07.2017 11:42

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej odznacza się – przynajmniej na razie – spektakularną siłą strony popytowej. Po poniedziałkowej zwyżce, wczoraj notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI wzrosły o imponujące 3,3%. W zasadzie przez cały czas trwania sesji widać było presję popytu na ceny tego surowca, jednak przypieczętowaniem wtorkowych wzrostów okazał się raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API).

Instytucja ta podała bowiem, że według jej szacunków w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 10,2 mln baryłek. Jest to aż czterokrotnie większa liczba niż oczekiwano (-2,6 mln baryłek). Naturalnie, inwestorzy z tym większą niecierpliwością wyczekują teraz dzisiejszego raportu Departamentu Energii, który przedstawi analogiczne wyliczenia dotyczące zapasów paliw w USA, lecz bazujące na większej liczbie danych. Chociaż zazwyczaj szacunki API stanowią dobry prognostyk wyliczeń Departamentu, to w minionym tygodniu dane zaprezentowane przez obie instytucje mocno się wyminęły. Jeśli więc dzisiejszy raport nie przedstawi wyraźnego wzrostu zapasów, to cena ropy naftowej może spaść.

Sytuacja w USA najprawdopodobniej zdominuje dzisiaj nastroje na rynku ropy. Na marginesie warto jednak wspomnieć o ciekawym rozwoju sytuacji w OPEC. Przystąpienie do kartelu po raz kolejny rozważa Indonezja, która zrezygnowała z członkostwa ze względu na niechęć do dołączenia do porozumienia ws. cięcia produkcji ropy naftowej.

ZŁOTO

Odbicie cen złota w dół po serii zwyżek.

O ile w ubiegłym tygodniu na rynku złota zdecydowanie dominowali kupujący, to bieżący tydzień póki co przynosi głównie spadki cen. Jeszcze w poniedziałkowy poranek cena złota na globalnym rynku oscylowała w pobliżu 1260 USD za uncję, podczas gdy obecnie spadła ona do okolic 1245 USD za uncję.

Delikatnie odbicie notowań dolara amerykańskiego w górę z pewnością pomogło stronie podażowej na rynku złota, gdyż oba te aktywa są ze sobą negatywnie skorelowane. Jednak dodatkowo, obecnie spadki są uzasadnione z technicznego punktu widzenia, ponieważ okolice 1260-1261 USD za uncję to ważny poziom oporu na wykresie złota. Najbliższym poziomem wsparcia dla cen złota są okolice 1233 USD za uncję.

Dzisiaj na rynku żółtego kruszcu inwestorzy czekają przede wszystkim na decyzję Fed dotyczącą stóp procentowych, aczkolwiek prognozy zakładają brak podwyżki. Ważniejsze dla wyceny USD i, w konsekwencji, złota, mogą się okazać dopiero komentarze po tej decyzji oraz kolejne ważne dane makro z USA, które wpływają na oczekiwania dalszych działań Rezerwy Federalnej.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Zakupy ropy najszybsze od 4 lat
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny