Komentarz surowcowy DM BOŚ

Publikacja: 18.01.2018 08:21

ROPA NAFTOWA

Sytuacja w Nigerii i spadek zapasów paliw w USA wsparciem dla notowań ropy.

Po wtorkowej spadkowej sesji, notowania ropy naftowej wczoraj radziły sobie nieźle. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych (gatunek WTI), która podczas środowej sesji zbliżyła się do poziomu 63 USD za baryłkę, ostatecznie odbiła w górę i zakończyła ją w pobliżu 64 USD za baryłkę. Dzisiaj rano notowania amerykańskiej ropy naftowej poruszają się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia.

Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej okazała się napięta sytuacja w Nigerii, gdzie przypomnieli o sobie bojownicy z ugrupowania Niger Delta Avengers. Wczoraj zapowiedzieli oni serię ataków na nigeryjski sektor naftowy, w tym napady na wiertnie (także te na morzu) należące do dużych, międzynarodowych koncernów naftowych. Nigeria jest największym producentem ropy naftowej w Afryce, dlatego zagrożenie paraliżem tamtejszego sektora wydobywczego wpływa na ceny ropy. Niemniej, jest to również kraj niestabilny politycznie, w którym wewnętrzne konflikty i związane z nimi problemy z podażą ropy naftowej pojawiają się relatywnie często/ Niger Delta Avengers przeprowadzili ostatnią większą serię ataków na sektor naftowy w Nigerii w 2016 roku. Z kolei w listopadzie 2017 r. zerwali oni rozejm.

Z kolei w Stanach Zjednoczonych wczoraj pojawił się raport Amerykańskiego Instytutu Paliw, dotyczący zapasów ropy naftowej w USA. Był on analogiczny do wcześniejszych tego typu publikacji i pokazał spadek zapasów ropy naftowej przy jednoczesnym wzroście zapasów benzyny i destylatów. To pokazuje utrzymującą się dużą aktywność amerykańskich rafinerii.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

CUKIER

Dynamiczna zniżka notowań cukru.

Początek 2018 roku na rynku cukru jest wręcz fatalny. Jeszcze podczas pierwszych styczniowych sesji cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych próbowała przebić w górę ważny techniczny opór w rejonie 15,30-15,40 centów za funt, jednak próba ta okazała się nieudana, a ceny cukru w kolejnych dniach runęły w dół. Obecnie poruszają się one już w okolicach 13,30-13,40 centów za funt.

Zniżka notowań cukru była uzasadniona chociażby z technicznego punktu widzenia, ponieważ kolejne fiasko dotyczące pokonania wspomnianego poziomu oporu pokazało, że strona popytowa na rynku cukru wciąż jest zbyt słaba, aby próbować wyrwać notowania cukru z wielomiesięcznej konsolidacji, rozpoczętej w czerwcu ubiegłego roku.

Niemniej, w tym tygodniu w zniżce pomogły także informacje fundamentalne. Minister rolnictwa Brazylii, Blairo Maggi, powiedział bowiem, że jego kraj poważnie rozważa zniesienie cła na import etanolu ze Stanów Zjednoczonych. 20-procentowe cło zostało narzucone na etanol z USA w poprzednim roku (a dokładnie, na jego część przekraczającą dopuszczalny roczny kontyngent na poziomie 600 mln litrów), a jego celem było wsparcie lokalnych producentów tego surowca. Również w poprzednim roku USA narzuciły embargo na import świeżej wołowiny z Brazylii – i teraz brazylijskie władze liczą na to, że zniesienie ograniczeń dotyczących etanolu wpłynie na decyzję Amerykanów w kwestii importu wołowiny.

Etanol jest masowo wykorzystywany w Brazylii jako składnik obowiązkowych tam biopaliw. Jest on w tym kraju produkowany głównie z cukru. Większy import etanolu z USA najprawdopodobniej przyczyni się więc do większej dostępności cukru na rynku.

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Surowce i paliwa
Orlen przeszacuje wartość biznesu petrochemicznego
Surowce i paliwa
Enea kupi mniej węgla od Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i paliwa
Dla JSW szykuje się trudny rok
Surowce i paliwa
Ceny paliw będą zwyżkować
Surowce i paliwa
Nie ma nowych władz, nie ma podwyżek płac