Gaz-System podpisał umowę z firmą Ramboll Danmark na wykonanie prac analitycznych, badawczych i projektowych niezbędnych do uzyskania wymaganych pozwoleń na budowę podmorskiego gazociągu Baltic Pipe, który połączy Polskę z Danią. Obejmą one badania geofizyczne, geotechniczne i środowiskowe. W efekcie mają doprowadzić do uzyskania niezbędnych pozwoleń na budowę gazociągu. Ramboll Danmark będzie również odpowiedzialny za opracowanie prawnie wymaganych postępowań, uzgodnień i konsultacji. Przygotuje także dokumentację wykonawczą i zamówieniową pozwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie prac budowlanych.

- Zależy nam na terminowej i sprawnej realizacji budowy gazociągu podmorskiego. Mamy nadzieję, że dotychczasowa współpraca oraz doświadczenie naszego wykonawcy przełożą się na sukces całego projektu - mówi cytowany w komunikacie prasowym Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu. Dodaje, że już w sierpniu rozpoczną się pierwsze prace geofizyczne i środowiskowe na Morzu Bałtyckim. Mają pozwolić na ustalenie dokładnego przebiegu trasy gazociągu.

Baltic Pipe, biegnący z Danii do Polski po dnie Morza Bałtyckiego, to jeden z pięciu elementów, który umożliwi połączenie polskiego systemu przesyłowego ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego. Pozostałe elementy to gazociąg złożowy z systemu norweskiego na Morzu Północnym do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowa istniejących zdolności przesyłowych w duńskim systemie lądowym, budowa tłoczni gazu Zealand w Danii oraz rozbudowa polskiego systemu przesyłowego.

Gaz-System przypomina, że pierwsza faza procedury open season na Baltic Pipe, która zakończyła się 25 lipca, potwierdziła wystarczający popyt na przesył gazu z Morza Północnego przez Danię do Polski. Na tej podstawie operatorzy duńskiego i polskiego systemu przesyłowego podjęli decyzję o kontynuowaniu działań zmierzających do realizacji projektu Baltic Pipe. Na początku września ma rozpocząć się druga faza procedury open season, która umożliwi składanie wiążących ofert przez firmy na nowe zdolności przesyłowe.