Surowce i paliwa

Prairie mimo krytyki nie odpuści inwestycji

Władze australijskiej spółki są spokojne o przyszłość swoich projektów wydobywczych, ale jeśli polscy urzędnicy staną im na przeszkodzie, mają plan B.

Prezes Prairie Mining Ben Stoikovich zapewnia, że jest zdeterminowany, by wybudować w Polsce kopalnię.

Foto: Archiwum

Krytyczne głosy ze strony przedstawicieli rządu oraz szefów polskich firm węglowych na temat australijskich inwestycji w naszym kraju w kuluarach słychać było od kilku lat. Teraz jednak jest to już oficjalne stanowisko resortu środowiska. Wiceminister i główny geolog kraju Mariusz Jędrysek w liście do samorządowców z Lubelszczyzny pisze wprost o wątpliwościach organu co do szans szybkiej budowy kopalni węgla Jan Karski przez firmę PD Co, należącą do giełdowego Prairie Mining.

Australijczycy nie kryją oburzenia. – Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa oczywiście nas niepokoją. Jednak jesteśmy tu po to, by budować kopalnie, a nie by walczyć z urzędnikami – mówi w rozmowie z „Parkietem" Ben Stoikovich, prezes Prairie Mining, i ostrzega: – W skrajnym scenariuszu istnieje oczywiście możliwość wniesienia sprawy do międzynarodowych trybunałów i wywalczenia dużego odszkodowania. Prairie na projekt Jan Karski wydał już 60 mln zł, a kolejne 45 mln zł zapłaci Skarbowi Państwa w momencie uzyskania koncesji wydobywczej. Na budowę dwóch kopalń: na Lubelszczyźnie oraz Dębieńska na Śląsku, przeznaczy w sumie ponad 4 mld zł.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów e-prenumeratę 'Parkietu'
i odbierz 20% ZNIŻKI na dowolny pakiet!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz