Cztery wyzwania dla złota na najbliższe 30 lat

Rosnący popyt, nowe technologie, utrzymanie wysokiego poziomu produkcji i ewolucja metod wydobycia, to zdaniem Światowej Rady Złota najważniejsze wyzwania, które stoją przed rynkiem królewskiego kruszcu w ciągu najbliższych 30 lat.

Aktualizacja: 17.06.2018 15:40 Publikacja: 17.06.2018 15:23

Cztery wyzwania dla złota na najbliższe 30 lat

Foto: Adobestock

W połowie maja Światowa Rada Złota (World Gold Council) opublikowała kompleksowy raport „Złoto 2048" poświęcony przyszłości rynku złota. Jakie są najważniejsze wnioski z analizy WGC?

Jak przekonuje Aram Shishmanian, prezes Światowej Rady Złota, następne 30 lat bez wątpienia przyniesie znaczące zmiany. Niektóre z nich eksperci próbują prognozować, niektórych nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć. W raporcie „Złoto 2048" przy pomocy ekspertów Światowa Rada Złota wzięła pod uwagę globalne trendy i dynamikę, które będą napędzać ten fascynujący rynek.

Rynek wciąż się zmienia

Światową Radę Złota założono w 1987 r. Od tego czasu Rada regularnie publikuje raporty na temat rynku. Dysponuje więc znaczącą perspektywą do obserwacji zmian na światowym rynku kruszców. Jakie są podstawowe wnioski dostrzegane przez ekspertów WGC? Popyt zdecydowanie przesunął się na Wschód – Chiny i Indie są obecnie dwoma największymi konsumentami złota. Rynek inwestycyjny zmienił się poprzez wprowadzenie do obrotu funduszy inwestycyjnych opartych na złocie. Wzmocniła się infrastruktura rynku złota, wzrosło zaufanie do kruszcu i poszerzył się do niego dostęp. To zmiany bardzo znaczące w zasadzie w każdym wymiarze. Nigdy wcześniej w historii świata złoto nie było towarem tak dostępnym, a jednocześnie pozostaje dobrem rzadkim i synonimem wartości. Mimo że złoto nie jest już wyznacznikiem standardu monetarnego, pozostaje bardzo trwałym i stabilizującym rodzajem aktywów. Jakie zatem będzie kolejne 30 lat dla tego kruszcu?

Cztery wyzwania dla złota

Aram Shishmanian we wstępie do raportu wyróżnia cztery najważniejsze aspekty, które będą wpływały na rynek złota w ciągu najbliższych 30 lat. Przede wszystkim zauważa, że wzrost gospodarczy jest dobry dla złota. Szef WGC prognozuje, że rozwój klasy średniej w Chinach, Indiach i innych krajach wpłynie na dalszy wzrost popytu na złoto. Występuje tu więc korelacja między wzrostem popularności złota lokacyjnego w największych krajach Azji i rosnącą zamożnością w tych krajach.

Po drugie, coraz ważniejsza dla rynku złota będzie technologia, bo – jak tłumaczy Aram Shishmanian – świat staje się coraz bardziej cyfrowy i połączony. Eksperci prognozują, że aplikacje mobilne do inwestowania w złoto, pozwalające kupować, sprzedawać czy inwestować w kruszec, będą się szybko rozwijać. Najszybciej we wspomnianych już Indiach i Chinach.

Trzecim wyzwaniem, które wylicza prezes Światowej Rady Złota, jest utrzymanie stabilnej produkcji złota. Przemysł wydobywczy złota stanie w obliczu presji produkowania takiej ilości złota w ciągu najbliższych 30 lat, jaką dostarczał w ostatnich latach. Utrzymanie poziomu produkcji jest konieczne, by sprostać zmieniającemu się wykorzystaniu złota w różnych branżach – od energetyki do ochrony zdrowia.

Wreszcie, po czwarte, metody produkcji i wydobycia będą musiały ewoluować, jeśli przemysł złota ma wnieść znaczący wkład w rozwój społeczeństwa w następnych trzech dekadach. W przekształcaniu metod wydobycia istotną rolę odegrają kwestie środowiskowe, społeczne czy polityczne.

Jak komentuje Shishmanian, przede wszystkim wiemy, że złoto w nadchodzących latach będzie nadal rozpoznawalne, doceniane i wartościowe. Ten kruszec od tysięcy lat jest częścią naszego świata. To się nie zmieni.

Marcin Lenar, Grupa Goldenmark

 

"Więcej treści o złocie i Twoich pieniądzach znajdziesz na mysaver.pl"

Inwestycje
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp
Inwestycje
Długie pozycje na rynku gazu wciąż testem charakteru dla inwestorów
Inwestycje
Istota istotności
Inwestycje
Organizacja procesu badania istotności
Inwestycje
Określenie grupy interesariuszy
Inwestycje
Niezbędna dokumentacja