KGHM: Dobre otwarcie II kwartału

Od początku czerwca metal na giełdzie w Londynie podrożał o 6,6 proc., do 7,3 tys. USD za tonę. Tym samym notowania wróciły do poziomu z początku tego roku – choć w marcu miedź wyceniano na 6,6 tys. USD.

Publikacja: 08.06.2018 05:05

KGHM: Dobre otwarcie II kwartału

Foto: Fotorzepa, Grzegorz Hawalej

Licząc w naszej walucie, sytuacja dla KGHM jest wyśmienita. Miedź od końcówki marca podrożała o 17 proc., do 26,2 tys. zł. Ostatni raz metal był wyceniany na tyle jesienią 2012 r. To bardzo dobre otwarcie II kw. – pytanie, czy sytuacja ma szansę się utrzymać.

– Stronę popytową na rynku miedzi nieustannie wspierają obawy dotyczące możliwości ograniczenia jej podaży w Chile. Przedstawiciele związków zawodowych w największej kopalni miedzi na świecie, chilijskiej Escondidzie (odpowiada za 5 proc. światowej podaży – red.), pod koniec minionego tygodnia złożyli nową propozycję płac i bonusów. Operator kopalni, spółka BHP Billiton, ma ustawowe 10 dni na ustosunkowanie się do tej propozycji. Jeśli jej nie zaakceptuje, co wydaje się możliwe, to związkowcy mogą odpowiedzieć groźbą strajku – wskazuje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ. – Zrealizowanie się scenariusza protestu górników prawdopodobnie miałoby wyraźne pozytywne przełożenie na ceny miedzi, zwłaszcza że inwestorzy mają jeszcze w pamięci 44-dniowy strajk w kopalni Escondida w poprzednim roku, który znacząco ograniczył globalną podaż miedzi – dodaje. Jak donoszą lokalne media, związkowcy poza 5-proc. wzrostem płac domagają się najwyższego w historii chilijskiej branży bonusu na start.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Enea kupi mniej węgla od Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i paliwa
Dla JSW szykuje się trudny rok
Surowce i paliwa
Ceny paliw będą zwyżkować
Surowce i paliwa
Nie ma nowych władz, nie ma podwyżek płac
Surowce i paliwa
Grupa CEZ rozpoczyna dezinwestycję w Polsce, chce sprzedać cztery polskie spółki