Surowce i paliwa

PGNiG poprawia wyniki

W I kwartale koncern istotnie zwiększył sprzedaż gazu oraz energii cieplnej i elektrycznej. Poprzez swoją sieć więcej też dystrybuował błękitnego paliwa.
Foto: Fotorzepa/Małgorzata Pstrągowska

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało szacunkowe dane operacyjne za I kwartał tego roku. W tym czasie koncern m.in. zwiększył sprzedaż gazu ziemnego do 8,89 mld m sześc. To o 11,5 proc. więcej niż w I kwartale 2016 r. Stosunkowo wysoki wzrost sprzedaży był przede wszystkim zasługą działań podejmowanych przez spółkę matkę, która obsługuje wyłącznie największych odbiorców przemysłowych oraz hurtowników. PGNiG wykazało też eksport, którego rok temu jeszcze nie było. W znacznie mniejszym stopniu niż spółka matka, sprzedaż błękitnego paliwa zwiększyła zależna firma PGNiG Obrót Detaliczny, która z kolei obsługuje małe i średnie firmy oraz gospodarstwa domowe. Wreszcie PGNiG Sales & Trading, działający na rynkach zagranicznych zanotował spadek sprzedaży gazu. Grupa surowiec pozyskiwała głównie z importu. Jego wolumen stosunkowo mocno zwyżkował. Niemal bez zmian pozostało za to wydobycie własne koncernu. Firma wydobywała podobne ilości nie tylko gazu ale i ropy.

W segmencie dystrybucji gazu, który przynosi grupie PGNiG największe zyski, zanotowano prawie 13-proc. zwyżkę. Tym samym zależna Polska Spółka Gazownictwa dystrybuowała poprzez swoją sieć 3,94 mld m sześc. błękitnego paliwa. Zwyżki miały również miejsce w segmencie energetycznym. Wolumen sprzedaży ciepła wzrósł o 9,4 proc., a energii elektrycznej o 5 proc.

PGNiG informuje, że przedstawione przez spółkę dane mogą różnić się od tych, które zostaną przedstawione 25 maja podczas publikacji raportu okresowego za I kwartał.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły