Surowce i paliwa

Bogdanka musi nadgonić produkcję węgla

Inwestorzy nerwowo zareagowali na kiepskie wyniki węglowej spółki za I kwartał. Zarząd i analitycy uspokajają, że kopalnia do końca roku powinna nadrobić zaległości w produkcji.
Foto: Adobestock

Lubelski Węgiel Bogdanka w I kwartale nie zachwycił ani skalą produkcji, ani wynikami finansowymi. W efekcie kurs spółki w poniedziałek spadał nawet o 10 proc., do 49,20 zł. I to mimo zapowiedzi zarządu węglowej spółki, że pomimo problemów geologicznych w poprzednich miesiącach Bogdanka zrealizuje tegoroczny plan wydobywczy. Spokój zachowują natomiast analitycy, którzy wierzą, że spółce uda się nadrobić zaległości produkcyjne z I kwartału.

Przejściowe problemy

Według wstępnych szacunków jednostkowe przychody Bogdanki spadły o 14 proc., do 397,9 mln zł, w porównaniu z takim samym okresem 2017 r. Zysk netto stopniał w tym czasie o 67 proc., sięgając 20,9 mln zł. To, że Bogdanka w ogóle wyszła na plus, było zasługą zaksięgowania rozliczenia ugody zawartej z konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Infraestructuras. Dodatni wpływ ugody na wynik netto wyniósł ponad 25 mln zł.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz odbierz 30% ZNIŻKI na wszystkie E-PRENUMERATY.
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz