Surowce i paliwa

PGNiG pozyska więcej gazu z krajowych złóż

Spółka może wydobyć ze złoża Przemyśl o 20 mld m sześc. paliwa więcej, niż wcześniej szacowała. Na Podkarpaciu może też odkryć nowe złoża.

Piotr Woźniak, prezes PGNiG, zapewnia, że krajowe wydobycie gazu przynosi grupie duże zyski.

Foto: Archiwum

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poszukuje różnych możliwości zahamowania tendencji spadkowej w krajowym wydobyciu błękitnego paliwa. W związku z tym, że szanse na odkrycie nowych dużych złóż są małe, większy nacisk położono na zwiększenie produkcji w miejscach, w których już od dłuższego czasu prowadzone jest wydobycie.

Po zastosowaniu nowych metod poszukiwawczych PGNiG oszacowało, że złoże Przemyśl może zawierać o prawie 25 proc. więcej surowca nadającego się do wydobycia, niż dotychczas sądzono. – Analiza danych geologicznych na podstawie zdjęcia sejsmicznego 3D i trzech pierwszych odwiertów pozwala wstępnie oszacować potencjał złoża Przemyśl na prawie 20 mld m sześc. gazu więcej, niż do tej pory uważaliśmy. Prowadzimy wiercenia, które mają zweryfikować obliczenia potencjału zasobów – informuje Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu na kwartał i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz