KGHM wytworzy nieco więcej miedzi, ale mniej srebra

Grupa spodziewa się 5-proc. wzrostu produkcji miedzi w 2021 r. Mimo skokowej poprawy osiągniętej już w zeszłym roku chilijska Sierra Gorda ma wykręcić kolejny dwucyfrowy wynik.

Publikacja: 30.01.2021 12:00

KGHM wytworzy nieco więcej miedzi, ale mniej srebra

Foto: Bloomberg

Zgodnie z budżetem na 2021 r. Grupa KGHM ma zwiększyć produkcję miedzi o ponad 5 proc., do 746 tys. ton. To także o 6 proc. więcej niż w 2019 r.

Chilijski dopalacz

Polska część grupy ma wyprodukować 573 tys. ton miedzi, co oznacza stabilny wynik względem dwóch poprzednich lat (wzrost o odpowiednio 2 i 1 proc.). Znacząco jednak mniejszy będzie udział wsadu własnego, czyli metalu pozyskiwanego z rudy: 385 tys. ton. W poprzednich dwóch latach spółka przekraczała 410 tys., planowany na ten rok wynik oznacza powrót do lat 2017–2018.

Z powodu większego wykorzystania wsadu zewnętrznego (m.in. złom) produkcja srebra ma się w tym roku skurczyć do 1,2 tys. ton – to o 9,5 proc. mniej rok do roku i 14,5 proc. mniej niż w 2019 r. Srebro jest bowiem produktem ubocznym rafinacji rudy miedzi.

Motorem wzrostu będzie w tym roku chilijska kopalnia Sierra Gorda. Licząc dla 55 proc. udziałów KGHM w joint venture, ma dostarczyć 99 tys. ton miedzi, co oznacza dalszą dynamiczną poprawę. Wynik będzie o 21 proc. lepszy rok do roku, chociaż już w 2020 r. poprawa efektywności zakładu przyniosła skokowy wzrost produkcji, o ponad 37 proc.

Do formy ma wrócić KGHM International – ma wytworzyć 74 tys. ton miedzi, o 10 proc. więcej niż w słabszym ubiegłym roku i o 3 proc. mniej niż w 2019 r. KGHM International to zbiór kilku mniejszych zakładów w USA, Kanadzie i Chile, kupionych w pakiecie razem z udziałami w Sierra Gorda, dlatego wyniki podlegają sporym wahaniom rok do roku.

Stabilna sprzedaż w kraju

Koncern ujawnił plan sprzedaży wyłącznie dla polskiej części grupy. Spółka chce w tym roku znaleźć nabywców na 566 tys. ton miedzi, czyli stabilnie względem poprzednich lat (odpowiednio o 0,9 i 1,6 proc. więcej). Z uwagi na wspomnianą niższą produkcję z wsadów własnych słabsza – odpowiednio o 15 i 16 proc. względem dwóch minionych lat – ma być sprzedaż srebra – wyniesie 1,45 tys. ton.

W 2020 r. w Sierra Gorda nie było odchylenia między produkcją a sprzedażą miedzi, w KGHM International sprzedaż była o 9 proc. wyższa, co tłumaczone było harmonogramem wysyłek.

Duże wahania kursów

Od lat KGHM nie ujawnia ani prognozowanych wyników finansowych, ani przynajmniej założonych kursów metali i walut. W przypadku miedzi trwa korekta. Na początku stycznia metal w Londynie notował wieloletnie maksima na poziomie prawie 8,2 tys. USD za tonę, obecnie kurs zjechał poniżej 7,8 tys. – wiele zależy tu od siły dolara i reakcji inwestorów na doniesienia związane z pandemią. Srebro od jesieni trwa w konsolidacji, ostatnio gwałtownie podrożało po plotkach, że i tu dojdzie do gry przeciwko szortującym. Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ zwraca jednak uwagę, że według wielu inwestorów, srebro jest niedoszacowane w relacji do złota i kolejne lata będą przynosić nadrabianie wcześniejszych strat.

Surowce i paliwa
Enea kupi mniej węgla od Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i paliwa
Dla JSW szykuje się trudny rok
Surowce i paliwa
Ceny paliw będą zwyżkować
Surowce i paliwa
Nie ma nowych władz, nie ma podwyżek płac
Surowce i paliwa
Grupa CEZ rozpoczyna dezinwestycję w Polsce, chce sprzedać cztery polskie spółki