Surowce i paliwa

Kurs ropy sprzyja PGNiG

Wyniki grupy oczyszczone ze zdarzeń jednorazowych powinny wzrosnąć zarówno w IV kwartale ubiegłego roku, jak i w I kwartale tego roku.
Foto: materiały prasowe

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo dokona odpisów aktualizujących wynik operacyjny spółki i grupy kapitałowej za IV kwartał ubiegłego roku w kwocie około 776 mln zł. Najwięcej, bo o 364 mln zł, zostanie przeszacowany majątek związany z wytwarzaniem prądu w bloku energetycznym w Wierzchowicach. 246 mln zł zapisano w koszty jako nakłady poniesione na wykonane badania sejsmiczne i odwierty. To rezultat poszukiwań, które przyniosły negatywny wynik. Po niespełna 90 mln zł wyniosły z kolei przeszacowania majątku związanego z wydobyciem ropy i gazu oraz środków trwałych w budowie dotyczących poszukiwań i oceny zasobów mineralnych.

Pojawiło się też jedno stosunkowo niewielkie odwrócenie odpisu, dotyczące pozostałej działalności. PGNiG zastrzega, że zaplanowane operacje będą jeszcze przedmiotem badania przez biegłego rewidenta i odpisy mogą ulec zmianie. Poza tym nadal trwa analiza pozostałych aktywów. W efekcie dopiero w skonsolidowanym sprawozdaniu za 2017 r. będą zawarte ostateczne wartości przeszacowań majątku grupy.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz