Surowce i paliwa

Dobra passa spółek węglowych. Czy podzielą się zyskami?

Dobry rok mają za sobą zarówno Lubelski Węgiel Bogdanka, jak i Jastrzębska Spółka Węglowa. Analitycy nie są jednak zgodni, czy obie spółki będą chętne do wypłaty dywidendy.

Na czele LW Bogdanka Krzysztof Szlaga

Foto: Archiwum

Po tym, jak ceny węgla energetycznego i koksowego poszybowały w górę, zaostrzyły się apetyty akcjonariuszy firm węglowych na dywidendy z zysków za 2017 r. Biorąc pod uwagę różne oczekiwania analityków, sprawa wypłat w Lubelskim Węglu Bogdanka i Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie jest jednak oczywista. I to pomimo tego, że sytuacja finansowa i rynkowa spółek węglowych jest znacznie lepsza niż przed rokiem.

Różne opinie

– Zakładam, że w tym roku obie węglowe spółki wypłacą dywidendy. Bogdanka powinna utrzymać swoją politykę dywidendową. Spodziewam się wypłaty 1 zł na akcję – szacuje Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK. – Z kolei władze JSW wspominały już, że chcą dzielić się zyskiem ze wszystkimi interesariuszami, dlatego zakładam, że jastrzębska spółka wypłaci kilka złotych na akcję. Po bardzo dobrym roku JSW niewątpliwie stać na dywidendę – twierdzi Puchalski.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Parkietu"
Chcesz czytać więcej?
Zamów Pakiet Plus na kwartał
i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
  • E-wydanie "Parkietu"
  • Dostęp do analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • Archiwum tekstów "Parkietu"
Kup teraz

Wideo komentarz