Surowce i paliwa

Dobra passa spółek węglowych. Czy podzielą się zyskami?

Dobry rok mają za sobą zarówno Lubelski Węgiel Bogdanka, jak i Jastrzębska Spółka Węglowa. Analitycy nie są jednak zgodni, czy obie spółki będą chętne do wypłaty dywidendy.

Na czele LW Bogdanka Krzysztof Szlaga

Foto: Archiwum

Po tym, jak ceny węgla energetycznego i koksowego poszybowały w górę, zaostrzyły się apetyty akcjonariuszy firm węglowych na dywidendy z zysków za 2017 r. Biorąc pod uwagę różne oczekiwania analityków, sprawa wypłat w Lubelskim Węglu Bogdanka i Jastrzębskiej Spółce Węglowej nie jest jednak oczywista. I to pomimo tego, że sytuacja finansowa i rynkowa spółek węglowych jest znacznie lepsza niż przed rokiem.

Różne opinie

– Zakładam, że w tym roku obie węglowe spółki wypłacą dywidendy. Bogdanka powinna utrzymać swoją politykę dywidendową. Spodziewam się wypłaty 1 zł na akcję – szacuje Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK. – Z kolei władze JSW wspominały już, że chcą dzielić się zyskiem ze wszystkimi interesariuszami, dlatego zakładam, że jastrzębska spółka wypłaci kilka złotych na akcję. Po bardzo dobrym roku JSW niewątpliwie stać na dywidendę – twierdzi Puchalski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Zamów dostęp do wszystkich treści serwisu na kwartał i czytaj przez drugi kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz